Ondřej Neff: Pátá síla

21. srpen 2023

Zprávu zaznamenali jen pozornější čtenáři vědeckých sekcí v médiích: v americkém výzkumném středisku Fermilab probíhá experiment nazvaný Mion g-2. Dosavadní výsledky naznačují, že ke čtyřem základním silám ovládajícím vše, co je kolem nás, přibude možná pátá. Ty čtyři jsou gravitace, elektromagnetismus a síly silná a slabá. Gravitace, to je něco, co známe nejlíp. Elektromagnetickou si dovedeme představit.

Dvě zbývající síly se týkají nitra atomů. K čemu pátá? Odpověď je jednoduchá. Možná se týká největší záhady dneška, kam se podělo 95 procent toho, co ve vesmíru je.

Čtěte také

Ano, vědci zjistili – miluji tuto větu, že vše, co jsme dosud poznali, všechny planety a hvězdy a galaxie a supergalaxie tvoří dohromady jen pět procent všeho, z čeho se skládá vesmír. Protože nemáme rádi nepoznané, dali jsme tomu, o čem netušíme, co je, aspoň jméno – je to temná hmota a temná energie. Obě se na zmizelém vesmíru podílejí svým dílem.

Těžko odhadovat, jak experiment Mion g-2 dopadne. Skeptik poznamená, že je to možná jenom humbuk, aby se nalákali investoři. Ale možná bude objev páté síly nejvýznamnější událost od té doby, kdy Albert Einstein poprvé napsal vzorec E=mc². Stalo se to koncem roku 1905 a taky se o tom nepsalo na titulních stranách novin. Psalo se až o 40 let později o výbuchu atomové bomby. Vzejde z páté síly také nějaká bomba?

U dvířek do vyššího levelu

Čtěte také

Těžko si představit více předčasně položenou otázku. Když nechám opět promluvit skeptika, pak ano, ze všeho, co člověk vymyslí a vynalezne, časem povstane něco, jako je bomba. Přál bych si, aby to pátou sílu minulo. A hlavně si přeji, aby se experiment Mion g-2 povedl.

Říká se tomu základní výzkum. Praktické důsledky a aplikace jsou v nedohlednu. Nicméně byl by to principiálně nový a průlomový objev. Vždyť prakticky všechny ty technické převraty 20. a kousku 21. století stojí na základech položených koncem 19. a začátkem 20. století. Petr Koubský přirovnává vědecké poznání k počítačové hře. Tehdy na přelomu století se otevřel průchod do nové úrovně, do nového levelu, jak říkají hráči.

Ondřej Neff

Je na čase najít nový průchod a dostat se o level výš, najít průchod, najít dosud skrytá dvířka. Průlomové objevy nepřinesly ovoce hned, ale zase to nebyl běh na celé generace: ten přechod od vzorečku na papíře k bombě, ale také k jaderné energetice, byl mnohem kratší, než je průměrný život lidského jedince. Třeba se opravdu rodí nový svět a moc bych si přál, aby u dvířek do vyššího levelu nebyla bomba. Spíš si přeji tu elektrárnu.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.