Ondřej Neff: To musím mít

25. listopad 2019

Ke všemu, co se jmenuje Tesla, mám hodně pozitivní vztah. Nikola Tesla je fascinující postava ze světových dějin vynálezů.

U nás bylo jméno Tesla spojováno s výrobky spotřební elektroniky. Měli jsme doma Tesla Lotos, úžasný televizor! Díval jsem se na internet a dodnes se dá koupit, stojí tisícovku.

Čtěte také

V dnešní době je ovšem název Tesla spojován s elektrickými automobily. Vyrábějí se v Americe a stojí za nimi Elon Musk. Toho jistě znáte, je to takový dnešní Edison a Westinghouse a Zeppelin v jedné osobě.

Elon Musk předvedl nedávno nejnovější model ze své automobilky. Jde o naprosto šílené vozidlo, které vypadá jako rekvizita z fantastického filmu. Řekl bych, že by se hodil do prvních filmů s Jamesem Bondem. Tam se tehdy často projížděly podivné vehikly, na kterých bylo patrné, že jsou vyrobené z papundeklu.

Muskova novinka se jmenuje Cybertruck, něco jako Kybernáklaďák. Zrychlení z nuly na stovku pod tři vteřiny, to je jako formulový závoďák. A je to náklaďák a do kabiny vleze šest lidí. Opravdu vleze, protože je to celé placaté a asi v tom budou hodně naštorc.

O Tesle se teď mluví všude

Stříbrné monstrum má neprůstřelná okna. Při prezentaci zve Elon Musk na pódium Franze von Holzhausena, šéfdesignéra firmy. Jako když principál volá: Klaun, a teď předvedeš divákům neprůstřelné okno. Pane židiteli, pane židiteli, co by klaun pro vás neudělál, řekne Franz von Holzhausen.

Čtěte také

Bere do ruky ocelovou kouli, namíří, mrští a bác, v okně je díra, jaká má v okně být, když do něho bacíte ocelovou koulí. Aby byla jistota, bere kouli znova a bác, druhé okno je v čoudu. Pane židiteli, pane židiteli, ono to neprůstřelný okno nebylo dost neprůstřelný.

Je to tak, přátelé, Murphyho zákon se nevyhýbá ani elektromobilům, a když se něco může podělat, podělá se. Ledaže by se to nepodělalo. Ledaže bychom byli svědky rafinované reklamní kampaně. Jen si to považte. Kolik nových modelů automobilů se každoročně předvádí? Stovky jistě, možná tisíce, když připočteme všechny ty Indie a Číny s jejich pár miliardami obyvatel.

Ondřej Neff

O kolika nových modelech se píše jinde než v motoristických časopisech? Jsou jich desítky, nebo stovky? Možná se dají počítat na prstech. O Tesle se teď mluví všude, i tady v rádiu. Jo, a je to fakt elektrické auto. Začínají mě ta elektrická auta moc zajímat a aspoň u mě bude mít pan Bursík pravdu v tom, že moje další auto bude na elektriku. To je přece úžasné. Chci mít auto, kterému když cáknete ocelovou koulí do okna, uděláte do něho díru. A taky auto s výfukem v elektrárně. Pokud možno atomové.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.