Ondřej Konrád: Šlo to učinit bez řečí
Nahlas ne, ale potichu ano. Anebo aspoň bez větších protestů. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat postoj české vlády k účasti na garanci překlenovacího úvěru pro Řecko.
Premiér i ministr financí opakují, že se nechtějí podílet na záruce zhruba čtrnácti miliard eur (na Českou republiku by měly připadat asi čtyři miliardy korun), pro které by Evropská komise sáhla do před dvěma lety utlumeného, ale nikoli zcela prázdného fondu EFSM.
Jde přitom o půjčku krátkodobou, Řecko z ní uhradí dlužnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu a tím pádem pak může od něj dostat další prostředky, součást oné zásadní, velikánské a na desítky let rozložené půjčky, na níž se Alexis Tsipras dohodl v noci z neděle na pondělí s euroskupinou v Bruselu.
Pokud by šlo vše podle předpokladů, garance by se zanedlouho České republice opět vrátila, na prvý pohled nejde o nic dramatického. Samozřejmě se předpoklady naplnit nemusí.
Řecký premiér nejprve potřebuje prosadit věřiteli bezpodmínečně požadované reformní kroky v parlamentu. S čímž jsou mu ale připraveni pomoci, s jistým pocitem satisfakce, opoziční poslanci.
Pokud by se to přece nepodařilo, ze třetího eurovalu nebude nic, a v tom případě je i naše garance překlenovacího úvěru ohrožena. Jisté riziko tedy existuje.
V nejhorším případě bychom přišli o ony čtyři miliardy. Což je ovšem velmi malá částka oproti těm, které z Unie čerpáme (a to kvůli vlastním chybám ne vždy beze zbytku).

Jsme-li členy společenství, ze kterého nám plynou evidentní výhody, pak je garance maličkostí. A zároveň potvrzením, že se cítíme být součástí unijní rodiny. Nemáme ani možnost před garancí ve skutečnosti couvnout, země eurozóny, které se s Řeckem dohodly, nás pohodlně přehlasují. A přes to, jak se lidově říká, nejede vlak.
Česká vláda si je toho velmi dobře vědoma a podle kuloárových zvěstí také ani nehodlá hlasovat proti. Jen směrem domů nahlas říká, že nesouhlasí. A ukazuje na nepopulární Unii, která nás opět k něčemu nutí.
Což je do jisté míry pravda. Ale lze také říct, že jsme se k záruce ve výši zlomku peněz kupříkladu utopených ve stále ještě nefunkčním tunelu Blanka, mohli přihlásit jaksi bez řečí. Bylo by to jistě důstojnější.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.