Ondřej Konrád: Řeč o jedu a stínová koalice

23. květen 2018

Když v polovině března prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí, že nejpravděpodobnějším zdrojem látky Novičok, kterou byl v Británii otráven dvojitý špion Skripal a jeho dcera, je Česko, Slovensko, Británie nebo Švédsko, skromně pomlčela o vlastní zemi.

Žaloba na prezidenta je jaderná zbraň, v kauze Novičok nemá velkou šanci, hodnotí ústavní právník

Prezident Miloš Zeman

Senátoři za hnutí STAN se chystají připravit ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Svými výroky o výrobě Novičoku v Česku se podle nich měl dopustit velezrady. Zeman v reakci na to řekl: „Ti, kdo mě označují za velezrádce, by si měli zajít k psychiatrovi, a to je moje jediná reakce.“

Málokoho tehdy zřejmě napadlo, co všechno z těchto slov – aspoň u nás – vzejde. Přímo či nepřímo. Ale stalo se toho dost. Ovšem až po té, co v květnu prezident Miloš Zeman řekl, že se vrcholně jedovatý Novičok skutečně u nás v malém množství vyráběl a že si mezi dvěma zprávami tajných služeb na toto téma vybral raport vojenského zpravodajství.

A neuvěřil tedy civilní BIS, jejíhož šéfa Koudelku pak odmítl povýšit do generálské hodnosti. Prezidenta členské země Evropské unie okamžitě citovala Moskva s dodatkem, že jde o usvědčení ze lži britské premiérky. Která, jak známo, naopak ukazuje na Rusko.   

Negenerál a neřiditel

Mezitím ovšem premiér Babiš Zemanovo vyjádření zásadně korigoval: podle obou tajných služeb se tato látka u nás nevyráběla. Pouze se jí podobná v naprosté mikrodávce testovala. A byla při tom zničena.

Lukáš Jelínek: Ostuda ještě není velezrada

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Moravskoslezského kraje

Čím častěji budeme volat „hoří“, sotva zahlédneme doutnající popel, tím je větší pravděpodobnost, že vážnému požáru pak nebude věnována pozornost.

Prezident to prý nepochopil. Na čemž se usnesl i zahraniční výbor sněmovny. A zatímco nepovýšení Koudelky do generálské hodnosti lze považovat za důsledek nepřímý, přímé už bylo odvolání ředitele Vojenského výzkumného ústavu Šafáře ministryní obrany. Jelikož ředitel existenci českého Novičoku připustil, dost možná jen neobratným vyjádřením.

Ale prezident argumentoval právě Šafářovými slovy. K Zemanovu výroku se mínilo vrátit také poslanecké plénum, jenomže to se toto úterý nestalo, když se zástupci hnutí ANO přidali s SPD ke komunistickému návrhu a příslušný bod rokování zamítli.

Námět pro referendum

Petr Hartman: Prezident Zeman objevil místo Peroutky Novičok

Prezident Miloš Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman vypustil do veřejného prostoru informaci o tom, že v Česku byl vyráběn a testován Novičok. Tedy látka, kterou byl otráven bývalý dvojitý agent Skripal.

Což posměšně komentovaly pravicové strany na konto čerstvě zahájeného vnitrostranického referenda ČSSD o vstupu do vlády s Babišovým hnutím: sociální demokraté prý aspoň vidí, jak se v některých otázkách může hnutí ANO lehce spojit s jinými subjekty a koaličního partnera obejít.

Těžko říci, zda to referendum ovlivní, ale někteří hlasující třeba upadnou do rozpaků. A Andrej Babiš jistě může původně neočekávaný postoj klubu hnutí vysvětlovat tím, že o Novičoku řekl přece několikrát to samé. Tedy že se u nás nevyráběl, prezident si popletl významy slov syntéza a výroba a netřeba se už tím zabývat.

Ondřej Konrád

To ale sněmovna zřejmě bude muset, pokud TOP 09 a ODS prosadí mimořádnou schůzi o prezidentově neobvyklém výroku s mezinárodními ohlasy. I kdyby však přitom došlo k posunu a bylo přijato usnesení, že hlava státu nemluvila pravdu a příště by podobně citlivé informace neměla vůbec vynášet na veřejnost, Miloše Zemana z toho hlava bolet nebude.

Stejně jako z předem k neúspěchu odsouzeného pokusu senátorů Starostů a nezávislých obvinit jej dokonce z velezrady. Momentálně jej spíš může budit ze sna vývoj kauzy česko-čínského investičního dobrodružství pod jeho patronátem. 

Spustit audio