Lukáš Jelínek: Ostuda ještě není velezrada

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Moravskoslezského kraje
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Moravskoslezského kraje

Čím častěji budeme volat „hoří“, sotva zahlédneme doutnající popel, tím je větší pravděpodobnost, že vážnému požáru pak nebude věnována pozornost.

Bohužel politika je vedle teatrálních gest a žabomyších půtek založena i na strašení, takže v ní je výše popsaný přístup běžný.

Zeman chce být další koaliční stranou. Hamáček mu konzultacemi o ministrech nadbíhá, říká politolog

Předseda ČSSD Jan Hamáček

Jednání o nové vládě pokračují i ve čtvrtek. Předseda ČSSD Jan Hamáček se sejde s prezidentem Milošem Zemanem, aby s ním konzultoval jména ministrů. Hamáček zvlášť zmínil post ministra zahraničí, kterým by se mohl stát sociálnědemokratický europoslanec Miroslav Poche.

Co chvíli někdo slibuje žalobu na prezidenta. Pomiňme ty klasické, které se dají pochopit – od nejmenovaných profesorů po urážené ekology. Ovšem na programu dne bývají také ústavní žaloby, ať z důvodů domácích, nebo zahraničněpolitických.

Před několika měsíci padaly úvahy, zda nehnat hlavu státu k Ústavnímu soudu kvůli průtahům okolo jmenování vlády či ochotě vybrat za premiéra trestně stíhaného jedince. Skončily v autu, poněvadž byly jen velmi slabě podložené.

Už od března, kdy se Miloš Zeman rozvykládal o kauze Novičok, se skloňuje ústavní žaloba pro poškozování bezpečnostních zájmů České republiky. Impuls přišel od Starostů a nezávislých v souvislosti s prezidentovým zadáním pro Bezpečnostní informační službu, aby v České republice pátrala po jedu použitém v Londýně proti ruskému exagentovi Skripalovi. Svůj úmysl zopakovali poté, co Zeman v rozporu s informacemi vlády a zpravodajců připustil výrobu Novičoku u nás.

Ohraničit prezidentovy pravomoci?

Žaloba na prezidenta je jaderná zbraň, v kauze Novičok nemá velkou šanci, hodnotí ústavní právník

Prezident Miloš Zeman

Senátoři za hnutí STAN se chystají připravit ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Svými výroky o výrobě Novičoku v Česku se podle nich měl dopustit velezrady. Zeman v reakci na to řekl: „Ti, kdo mě označují za velezrádce, by si měli zajít k psychiatrovi, a to je moje jediná reakce.“

Tanec slona v porcelánu předváděný Zemanem si tvrdou kritiku zaslouží. Zazněla od většiny politických stran i ze zahraničních výborů Senátu a Poslanecké sněmovny. Od prezidenta se distancoval též jeho tradiční spojenec Andrej Babiš. Na hradní osazenstvo neplatí rčení „co neví, nepoví“ – ono zvesela šíří zákonem utajované skutečnosti, ale i drby a dezinformace. Prezident je s to bez ověření papouškovat vše, co mu – jedno odkud - vyskočí na monitoru.

Svým způsobem o rizikové chování jde. Ochabnout třeba může důvěra našich partnerů. Co když nám radši nějaké citlivé, přitom pro nás cenné informace ani nesdělí, aby je Zeman nevyslepičil do kamer?

Prezident je každopádně součástí exekutivy. Měla by jej tudíž krotit vláda. Něco jiného jsou osobní postoje občana Zemana a něco jiného výkon funkce nejvyššího ústavního činitele, byť vzešlého z přímé volby.

Mávat klackem ústavní žaloby je ale přesto ošidné. Článek 65 Ústavy ČR říká:

„Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.“

Lukáš Jelínek

Zároveň ústava stanoví, že pro návrh ústavní  žaloby musí být tři pětiny (na schůzi) přítomných senátorů a posvětit ji do tří měsíců musí tři pětiny všech poslanců. Jinak vyšumí. Ústavodárci byli k prezidentovi velkorysí. Splnit daná kritéria je obtížné. Snad jen opravdu při zásadním ohrožení země.

Příliš mluvit je ale spíš ostuda. Zemanova i státu. Pro začátek by mohlo být jednodušší lépe ohraničit prezidentovy pravomoci. Mimo jiné mu odebrat právo úkolovat tajné služby.