Ondřej Konrád: Nejasná váha TV duelů
Těžko zpochybňovat, že konečný výsledek obou prvých přímých voleb hlavy státu značně ovlivnily mohutně sledované debaty finalistů na obrazovkách televizí. Skoro určitě tomu tak bylo v roce 2018 a do značné míry i o pět let dříve. Z čehož by se dalo usuzovat, že se to bude opakovat i letos. A dlouho se s tím také napevno počítalo.
Čtěte také
Však část voličů soustředěných především na porážku Andreje Babiše, jehož postup do druhého kola se bral předem jako hotová věc, takřka do poslední chvíle rozvažovala, jestli proti němu právě v oněch kruciálních duelech může uspět spíš Danuše Nerudová nebo Petr Pavel. I když to v závěrečném příklonu k Pavlovi hrálo podružnější roli. Ale to je jiná věc.
Jablka a hrušky
Nicméně – nejsou dosavadní dvě zkušenosti z týdnu závěrečných televizních soubojů na vyvození jakéhosi pravidla v tak specifické záležitosti přece jen málo? Pokaždé se přece výběr z finální dvojice kandidátů odehrává v jiném čase. V odlišné společenské, vnitropolitické a celosvětové situaci a atmosféře.
Čtěte také
Jde o jiné osobnosti (i když zatím vždy jen soupeřů Miloše Zemana) a o to, co ten nebo onen představuje, jak je známý, předvídatelný, co nabízí, co si od něho slibovat. Anebo jak je případně neakceptovatelný, takřka nesnesitelný. Ve hře, a tou prezidentský plebiscit bohužel trochu je, figuruje množství proměnlivých. Včetně toho, jakými schopnostmi, přesvědčivou strategií a konec konců i vnímáním pojmu fair play disponují týmy finalistů.
A přirovnávat TV diskuse českých prezidentských finalistů k asi skutečně zásadním americkým sice vzdáleně můžeme. Ale kulhá to mohutně. Předcházejí jim časově roztažené, všeobecně viditelné primárky, jde o rivalitu protivných stran a idejí, a hlavně se budoucí „nájemník Bílého domu“ stává zároveň šéfem vlády. Rčení o jablkách a hruškách jako malované.
Z gruntu nový poznatek?
A při pohledu nazpět do Čech vidíme, jak vcelku snadno mohl Zeman na televizních obrazovkách dominovat nad mnohými handicapy limitovanými Schwarzenbergem i Drahošem. A že by tedy z opakovaných vítězství starého bezskrupulózního lišáka vznikla jakási skoro norma.
Ale co když zdání klame? Za sebou máme duel číslo jedna, a to na veřejnoprávní půdě. Leckomu v něm imponoval Babiš, neustále útočící, byť neustále se slovem mír na rtech. A že šlo o signál obratu, který bude dokonán v dalších duelech. Pokud tedy vůbec proběhnou, neboť ani to není z různých důvodů jisté. Ale jestli ano a přesto otočku nepřinesou, bude to zkušenost z gruntu nová a třeba se finálovým střetům napříště už nebude přikládat tak zásadní váha. Za pár dní to bude jasné.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Čekání na prezidenta
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.