Obezita jako problém venkova? Lidé tam podle vědců tloustnou víc než ve městech
Lidé na venkově přibývají na váze více než lidé než ve městech, alespoň pokud vezmeme celosvětový průměr. Odborníci tak budou muset přehodnotit dosavadní boj proti obezitě. V nejnovějším vydání vědeckého časopisu Nature o tom píše mezinárodní vědecký tým.
Mezinárodní tým odborníků porovnal celosvětová data o indexu tělesné hmotnosti (BMI), která byla nashromážděna ve více než dvou tisících studií za poslední tři desetiletí. A zjistili tak, že problém obezity se překvapivě více týká venkova než města.
Z dostupných dat vyplývá, že v celkovém průměru pochází z venkova až 55 % lidí trpících obezitou.
Závěry tak boří dosavadní představy o příčinách epidemie obezity a podněcují změny ve způsobu boje proti této civilizační chorobě. Doposud se totiž cílilo zejména na městský životní styl.
Předpoklad, že lidé ve městech se obecně méně hýbou a jedí více průmyslově zpracovaných potravin, se tedy ukazuje jako lichý. Svou roli by mohlo hrát třeba to, že lidé ve vesnicích často jezdí autem do práce i na nákupy a přichází tak o možnost poměrně přirozeného pohybu.
Profesor Berry Popkin z univerzity v Severní Karolíně je přitom přesvědčen, že hlavním nedostatkem venkova je samotné stravování. „Lidé na venkově by měli dostat možnost, aby začali jíst zdravěji, jako lidé ve městech,“ říká.
Související
-
Zaostřeno na dětskou obezitu od Víta Pohanky
Každé 5. dítě u nás trpí podle obezitologické společnosti nadváhou nebo obezitou. Jejich počet se za posledních 20 let víc než zdvojnásobil. Proč? Jaké je řešení?
-
Můžeme si za obezitu sami? Nové poznatky o mikrobiomu říkají opak, tvrdí Kateřina Cajthamlová
Lidské tělo je složeno nejen z lidských buněk, ale také z velkého množství bakterií, které zásadně ovlivňují naše psychické i fyzické zdraví. Co vše víme o tzv. mikrobiomu?
-
Jak vás změní hubnutí? Max bojoval s nemocí a obrovskou obezitou. A získal zpět chuť do života
Max vážil 175 kg a diagnostikovali mu cukrovku. Překonal zoufalství a začal bojovat s nemocí i nadváhou. Shodil přes 60 kilo a úplně změnil svůj životní styl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka