Obchodování s mateřstvím není možné, říká Válková. Touha po dítěti je ale ohromná, dodává Decroix
Náhradní mateřství může posloužit bezdětným párům jako poslední možnost, jak se dostat k vytouženému dítěti. Na druhé straně se může stát prostředkem k vykořisťování nejchudších a nejzranitelnějších lidí. V Česku by chtěla vláda stanovit zákonem podmínky, které by náhradní mateřství regulovaly. Do jaké míry je ale regulace potřeba? V Pro a proti diskutují poslankyně Eva Decroix (ODS) a Helena Válková (ANO).
Čeští koaliční i opoziční poslanci se shodují, že regulace náhradního mateřství je v Česku nutností. Reprodukční kliniky se pohybují v šedé zóně a některé jsou podezřívané, že jednají neeticky.
„Nelze vyloučit, že některé náhradní matky se k tomuto uchylují z důvodu sociální nebo finanční tíže a nouze. To je špatně, protože pak je to opravdu obchodování,“ upozorňuje poslankyně Decroix.
Čtěte také
Legislativní návrh Heleny Válkové ještě v minulém roce náhradní mateřství zcela zakazoval. Nyní ale připouští situace, na které by se nevztahoval: „V určitých zdravotně indikovaných případech, kdy žena například nemůže mít dítě, protože se narodí buď bez dělohy, nebo není schopna produkovat vajíčka,“ vyjmenovává.
Vysvětluje, že zákaz platí pro „vyrábění dětí na zakázku“, jelikož je přesvědčena, že „nikdo nemá právo na dítě“. Poslankyně Decroix to nerozporuje, zároveň ale upozorňuje, aby se tato problematika vnímala citlivěji.
Hovořila jsem s policisty a říkali: „Napište nám jasně do obchodování s lidmi novou skutkovou podstatu k náhradnímu mateřství.“
Helena Válková (ANO)
„Pojďme neubližovat lidem, kteří se takto rozhodnou,“ vybízí. „Jakoukoliv regulací nezabráníme situaci, kdy je touha páru po dítěti ohromná. Pokud to celé zakážeme a začneme o dítěti hovořit jako o výrobku, tak se rodiče rozhodnou absolvovat celý proces v zahraničí,“ domnívá se Decroix.
Prokázaní trestu
Velkou pozornost vyvolal nedávný případ, kdy mezinárodní gang přivážel do Česka chudé Ukrajinky, které dostávaly zaplaceno za to, že se vzdají svých dětí. Policie tento případ odložila, protože bylo těžké prokázat trestnost. Poslankyně ale ujišťují, že se podobným situacím podaří do budoucna zabránit.
Nezabráníme lidem, aby měli touhu po dítěti. Pokud tomu ale nedáme jasná pravidla, tak nejsme civilizovaná společnost.
Eva Decroix (ODS)
„Hovořila jsem s policisty a říkali: ‚Prosím vás, napište nám jasně do obchodování s lidmi novou skutkovou podstatu k náhradnímu mateřství.‘ Teď to máme napsané, stačí to jenom vložit do legislativního procesu,“ podotýká Válková.
Čtěte také
Poslakyně Decroix ale znovu upozorňuje na složitost problematiky: „Nezabráníme moderní medicíně, aby se dál vyvíjela. Stejně tak nezabráníme lidem, aby měli touhu po dítěti. Pokud tomu ale nedáme jasná pravidla, tak nejsme civilizovaná společnost, protože dochází ke komercializaci.“
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Jan Bumba.
Související
-
Eutanazie jde proti úloze medicíny, míní lékař. V zahraničí probíhá v souladu s etikou, oponuje etik
Je načase uzákonit eutanazii v českém právu? Diskutují přednosta ústavu humanitních studií v lékařství Jaromír Matějek a etik z ústavu státu a práva David Černý.
-
Narovnání práv stejnopohlavních párů? Dali jsme jim 95 procent, říká poslankyně Válková
Poslanci schválili partnerství pro stejnopohlavní páry s možností osvojení potomka jednoho z partnerů. Jde o dobrý kompromis? Diskutují Helena Válková a Michaela Šebelová.
-
Znásilnění je trestáno dostatečně, říká soudce. Rozsudky často zmírňují mýty, oponuje advokátka
Případ dívky, kterou asi dva roky znásilňoval její nevlastní otec, jemuž za to odvolací soud vyměřil jen podmíněný trest, vyvolal silnou reakci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.