Narovnání práv stejnopohlavních párů? Dali jsme jim 95 procent, říká Válková. Společnost je připravena na 100, oponuje Šebelová
Poslanci odsouhlasili gayům a lesbám partnerství, které nepovoluje adopce, ale umožňuje osvojení biologického potomka jednoho z partnerů. Jde o dobrý kompromis pro stejnopohlavní páry? Diskutují poslankyně hnutí ANO Helena Válková a poslankyně a místopředsedkyně hnutí Starostové a nezávislí Michaela Šebelová.
Předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová po schválení návrhu Poslaneckou sněmovnou napsala na síť X, že Česko se stane 38. zemí s rovnými právy pro páry stejného pohlaví.
Rovnost ovšem není úplná, protože stejnopohlavní páry stále nemohou adoptovat děti.
„Jde nám o to, aby 95 procent práv, o kterých se vůbec nemluví, bylo narovnáno,“ říká Helena Válková. „Každý z nás má jinou prioritu. Z kontaktu a rozhovorů s lidmi, kteří jsou v těchto skupinách, tak ne všichni prahnou po tom osvojit si dítě. A ti jsou za změnu velmi rádi.“
Čtěte také
Vůči tvrzení Aleny Schillerové se vymezuje Michaela Šebelová. „Kdyby hnutí ANO prosadilo zrovnoprávnění homosexuálních svazků, tak by mohlo prosadit plnou verzi manželství pro všechny,“ kritizuje. Oponentům podle ní vadil zejména název svazku stejnopohlavních párů. „I kdybychom ten název změnili, byť je to pořád určitá diskriminace, tak tam není společná adopce a zůstává tam veliká kaňka.“
Podle Válkové hlasování poslanců musí reprezentovat všechny občany, včetně těch konzervativnějších, kterých je mezi jejich voliči celá řada.
„Hnutí ANO se snaží vyjít vstříc populaci, která není zatím tak daleko jako ta, která se nejvíce ozývá a reprezentuje, například spolek Jsme fér,“ srovnává se svou zkušeností z rozhovorů s voliči. „Ještě v pondělí u mě v poslanecké kanceláři v Benešově byli lidé s peticemi, které podepsaly tisíce lidí, i lékaři nebo učitelé, a žádali, abychom neschválili ten název a úplné osvojení.“
Individuální zkušenost
Naopak z průzkumů vyplývá, že česká veřejnost manželství pro všechny většinou podporuje.
Čtěte také
„Nemůžeme tvrdit, že Sněmovna schválila to, co chtějí občané České republiky,“ říká Šebelová. „Občané České republiky jsou připraveni na narovnání práv stejnopohlavních párů. Bohužel na to nebyla připravená tato Poslanecká sněmovna. Mám dojem, že zvítězila politika nad lidskostí.“
Názorové rozdíly v populaci jsou dány hlavně věkem a také osobní zkušeností s problematikou.
„Když jsem se ptala v seniorských zařízeních, jak bych měla hlasovat, tak ti, kteří říkali, abych zvedla ruku pro manželství pro všechny bez omezení, jsou právě ti, kteří mají individuální zkušenost doma nebo od svých přátel,“ podotýká Válková. „Ti, kteří problematiku znají, jsou samozřejmě citlivější, kdežto ti, kteří ji neznají osobně, tomu třeba nerozumí.“
Čtěte také
Zařazení schválených práv do občanského zákoníku je velkým posunem ve společenské debatě. Diskuse má ovšem stále své limity.
„Mám reakce lidí, kteří jsou velmi smutní z toho, že hlasování poslanců ukázalo, že je mnozí zákonodárci neberou jako sobě rovné, že pořád mají pocit, že je potřeba je dvakrát prověřovat jenom proto, aby si společně vzali dítě z ústavu. To ty lidi zraňuje a to mě na celém výsledku mrzí,“ konstatuje Šebelová.
Poslanci návrh schválili a nyní míří do Senátu, který své konzervativní zaměření ukázal například na Istanbulské úmluvě. Budeme tedy čekat, co bude dál.
Více podrobností o různých podobách návrhu i schváleném znění si můžete poslechnout v záznamu celé diskuse. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Výchova stejnopohlavními páry nemusí být pro děti ideální, tvrdí senátorka Chalánková
Je na čase revidovat tradiční chápání rodiny ve prospěch LGBTQ+ komunity? Debatují aktivistka Veronika Dočkalová a senátorka Jitka Chalánková.
-
Aspoň nějaký posun. Téma práv stejnopohlavních párů jsme ale tímto neuzavřeli, říká poslankyně STAN
Sněmovna podpořila, aby homosexuální páry mohly vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají heterosexuální páry. Osvojit dítě by ale mohli, jen pokud by biologickým rodičem byl jeden z nich.
-
Videa o církvích a LGBT jsem začal točit ze vzteku. Politici vírou často skrývají homofobii, říká student
„Většina lidí, kteří v církvích podporují manželství pro všechny, nemají potřebu své názory druhým omlacovat o hlavu a jsou méně slyšet,“ myslí si zakladatel projektu Víra v barvách duhy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.