Apolena Rychlíková: Pětikoalici štěpí lidskoprávní témata. Kulturní války z nich dělá sama

16. únor 2024

Když se druhý únorový týden projednávalo ve sněmovně manželství pro všechny, byla to další smutná připomínka roztříštěnosti vládní pětikoalice. Nebylo to poprvé a ani naposled, kdy se jednotlivé strany přely mezi sebou v otázkách lidských práv. Něco podobného bylo opakovaně vidět u Istanbulské úmluvy, kterou senátoři nakonec smetli ze stolu po letech nehorázné a lživé kampaně stran ultrakonzervativních spolků i jejich podporovatelů.

A další třaskavé téma pro vládní koalici jsou povinné sterilizace a kastrace trans lidí, které si Česko „hýčká“ jako jedna z mála zemí v Evropě.

Čtěte také

Politické debaty na tato témata jsou vždy náročné. Neobejdou se totiž bez demagogií, polopravd a velmi často v nich zaznívají zraňující a urážlivé věci. Především rovné manželství se často stává terčem nevkusných poznámek, které naši veřejní činitelé a činitelky pronášejí, jakoby o nic nešlo.

Kolikrát jsme už například slyšeli, že manželství pro všechny je jen prvním krokem k legitimizaci pedofilie? Jak často zaznělo, že rovné sňatky jsou útokem na tradiční rodinu? Že děti vyrůstající v duhových rodinách budou trpět? Že tento institut vlastně nikdo nechce? A to jsou ještě ty „slušnější“ z výmluv, které zákonodárci používají.

Čtěte také

Češi nejsou proti

Stejně jako u jiných témat, která se nějak dotýkají lidských práv, i tady je ale politická třída konzervativnější než společnost. Češi a Češky dlouhodobě deklarují, že manželství pro všechny podporují, pro se už několik let vyslovuje více než 60 procent obyvatelstva. 91 procent obyvatel si myslí, že schválení rovných sňatků jejich život nijak neovlivní, nebo ho dokonce změní k lepšímu.

Zajímavé také je, že vládu k přijetí rovných sňatků vyzývá čím dál tím více organizací. Přesto to však v koalici dře.

Podobné je to s tématem úřední změny pohlaví. Ta u nás není možná bez kastrace a Česko je jednou z posledních evropských zemí, kde se tento zákrok vyžaduje. Premiéra Petra Fialu i proto vyzvalo více než dvacet organizací, aby se zasadil o upuštění od této represivní a invazivní podmínky pro změnu pohlaví.

Čtěte také

Novelizovaný zákon, který by trans lidem pomohl, přitom je připravený na ministerstvu spravedlnosti. Ke změně pohlaví v dokladech by dle něj mohlo stačit lékařské potvrzení o poruše pohlavní identity.

Daň za nečinnost

Vládní politici čelí už několik let za svoji neaktivitu kritice lidskoprávních mezinárodních organizací. Naposledy od členů OSN při loňském přezkumu lidských práv. Přesto však je v tomto tématu Fialova vláda nečinná, nebo v lepším případě roztříštěná – mezi liberálnější Piráty a STAN a konzervativní ODS a lidovce. Někde mezi pak stojí TOP 09.

Apolena Rychlíková

Tam, kde řada politiků a političek nahlas mluví o kulturních válkách, vyvolávaných údajnými menšinami, se nachází široká oblast nerovností a pociťovaných nespravedlností. Ty pak mají přímý vliv na to, jak se různým lidem u nás žije.

To, že vláda není schopna určitým skupinám zajistit rovná práva, není jen ostuda. Je to reálná komplikace, která si vybírá daň: v oblasti rodičovských i jiných práv, v oblasti duševního zdraví, v kvalitě života i v tom, jak přijímaní se tito lidé naší společností cítí.

Lidská práva přece buď jsou pro všechny stejně dostupná – anebo nejsou vůbec.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Spustit audio