O Ukrajině bez růžových brýlí s reportérem Tomášem Forró
Naší úlohou je poskytovat veřejnosti co nejpřesnější obraz toho, co se na Ukrajině děje, říká v podcastu Na Východ! slovenský reportér Tomáš Forró. Reportáže ze zákopů i civilních oblastí, kam dopadají ruské střely, přináší už od začátku invaze. Varuje přitom před zkreslováním informací jak ruskou, tak ukrajinskou propagandou.
Zatímco ta ruská problémy na Ukrajině zveličuje, ta ukrajinská o nich mlčí. Tak by se ve zkratce dal shrnout hlavní rozdíl mezi jejich základními východisky. Ukrajinské společnosti přitom škodí oboje.
Zvukový design: Damiana Smetanová
Text a produkce: Daniela Vrbová
„Často to přirovnávám k člověku, který má rakovinový nádor, ale ještě to není vidět. Bojí se ho, snaží se tvářit, že neexistuje. Jenže tento přístup způsobí, že jednoho dne to bude vidět a už bude pozdě. Problémy je třeba řešit a mluvit o nich. Je třeba vyvíjet tlak a musí se současně stát součástí veřejné diskuze,“ vysvětluje Forró.
Ondřej Soukup si vybavuje obavy ukrajinských novinářů v roce 2022 z kremelské propagandy, která by jakoukoli zmínku o ukrajinských problémech využila ve svůj prospěch.
Čtěte také
O rok později ale už prý investigativní reportéři a další žurnalisté požadovali, aby se o tématech jako korupce, nákupy pro armádu a jiných normálně psalo. V debatě s historikem Timothym Snyderem to ostatně řekla i šéfredaktorka serveru Ukrajinska pravda Sevhil Musajevová.
Ukrajinští novináři jsou ale pod velkým tlakem autocenzury, která někdy vyvěrá z oprávněných obav, že jim bude kvůli jejich zjištěním vyhrožováno, doplňuje Tomáš Forró. O to důležitější podle něj je, aby se Ukrajině věnovala evropská a americká média.
Válka v excelu
Co dalšího ukrajinská propaganda zakrývá? Třeba to, že nedostatek zbraní a munice na frontě je ten méně podstatný problém. Zásadnější je to, že tam chybějí vojáci. Rusové vedou vyčerpácí válku a čas i počty živé síly hrají v jejich prospěch.
Čtěte také
„Pro ně je to prostě válka na excelové tabulky. Vědí, že nakonec v excelu vyjde, že budou mít obrovské ztráty, a jsou s tím v pohodě. Ale vědí, že pro Ukrajince to bude při podobných i menších ztrátách neřešitelný problém,“ upozorňuje slovenský reportér.
Válka na Ukrajině se podle něj už stává biologickým, existenčním bojem. A je velkým dilematem ukrajinských mužů – stejně jako ukrajinských úřadů – jestli je důležitější bojovat za vlast s rizikem ztráty života, nebo zachovat „ukrajinský genofond“ s rizikem obvinění z vlastizrady.
Josef Pazderka připomíná v podcastu Na Východ! i projekt Podzemní kurýr, který Tomáš Forró se svými kolegy spustil. Jedná se o fiktivní noviny z roku 2028 těsně před ruskou invazí na Slovensko poté, co Ukrajina padla.
Jak se válka na Ukrajině odráží ve slovenské politice? Hrozí podobný vývoj i v Česku? Co momentálně nejvíc štěpí ukrajinskou společnost? A o čem dalším se na Západě v souvislosti s Ukrajinou nemluví? Poslechněte si celou epizodu podcastu Na Východ!.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.