Novela o sdílení energií by se k vládě měla dostat v dubnu. Zájem o energetická společenství je už nyní enormní, říká náměstek Neděla
Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novelu zákona o obnovitelných zdrojích OZE II, který by měl umožnit sdílet elektřinu v energetických společenstvích. Energii vyrobenou fotovoltaickými elektrárnami by tak mohli využívat i lidé, kteří nemají vlastní prostor pro umístění panelů. „Elektřina, která se vyrobí na střeše bytových domů a jde do jednotlivých bytů, není zatížena distribučním poplatkem,“ vysvětluje ředitel Pražského společenství obnovitelné energie Jaroslav Klusák.
Jaroslav Klusák, ředitel Pražského společenství obnovitelné energie
René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu
Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí
Zájem o vstup do PSOE je podle jeho ředitele velký. „Operujeme na území Prahy. V současné době máme nějakých 200 až 250 zájemců o tuto komunitní energetiku a o zvýhodnění elektřiny,“ popisuje Klusák. Sdílení elektřiny v bytových domech umožnil už na přelomu roku Energetický regulační úřad vyhláškou, společenství jsou však ještě závislá na finální podobě OZE II.
„To znamená na tom, jak bude definován aktivní zákazník, jak bude možné sdílet elektřinu, jaké budou povinnosti distributora,“ vysvětluje Klusák. „Nicméně obce už v současné době mohou připravovat projekty fotovoltaik. Od příštího roku by měly mít možnost elektřinu vyrobit na střeše bytového domu a sdílet ji třeba do nějakého památkově chráněného objektu.“
Nikdo z distributorů netušil, že zájem bude tak extrémní. K dnešnímu dni jsou schválené žádosti o připojení na úrovni 18 GW.
René Neděla
Panely by navíc měly být připojeny k distribuční síti, s akumulací vyrobené energie tak Pražské společenství nepočítá. „Budeme schopni nevyužitou elektřinu vykoupit a dodat přes někoho, kdo nám bude ručit za odchylku, do jiných odběrných míst,“ říká Klusák. „Dělat v každém bytovém domě bateriové úložiště často není technicky možné ani ekonomicky výhodné.“
Některé lokality naráží na limity sítí už nyní
Odchylky ve spotřebě energie by měla síť pokrýt sama. „V Praze je distribuční síť velmi robustní, takže připojit veškeré fotovoltaiky do 100 kW není problematické,“ dodává Klusák. Podle něj by v některých regionech připojení mohlo být problematické, záležet však bude na chystané právní úpravě. „Měla by být definována tak, aby distributor do nějaké doby připojení umožnil.“
Čtěte také
„Je to lokalita od lokality. Nikdo z distributorů netušil, že zájem bude tak extrémní. K dnešnímu dni jsou schválené žádosti o připojení v rámci celé ČR na úrovni 18 GW,“ doplňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla. Žádosti podle něj dosahují devítinásobného výkonu oproti současnosti. „Je to extrémní nárůst za extrémně krátkou dobu.“
Distribuční kapacity jsou někde už zcela vyčerpané. „Nejproblematičtější je jižní Morava. Z toho důvodu se snažíme i společně s Evropskou komisí dohodnout další dotační titul, který by umožnil dát finanční prostředky distributorům právě na posílení kapacity,“ popisuje Neděla plány na rozvoj sítě, která by v budoucnu měla umožnit i nabíjení elektromobilů.
Zvýšení nedostatečné kapacity by mělo být dotováno
„Je to určitě reálné. Kromě prostředků národního plánu obnovy jsou k dispozici prostředky modernizačního fondu. V okamžiku, kdy se dočerpá národní plán obnovy, budou použity také na rozvoj distribuční sítě. Musí se investovat a musí se posilovat právě v lokalitách, kde už kapacity nejsou,“ myslí si ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.
Čtěte také
„V rámci modernizačního fondu, který bude hlavním zdrojem financování komunitní energetiky, jsme původně měli k dispozici celkově 150 miliard korun na období až do roku 2030. Tím, že roste cena emisních povolenek a přibývají další zdroje, se nyní bavíme téměř o 500 miliardách,“ dodává Valdman. „Prostředků na komunitní energetiku bude v těchto letech určitě hodně.“
Chystaná novela by se k projednání vládou měla dostat v průběhu dubna. „Prošla komisemi legislativní rady vlády a v současné době se vyjadřují nejlepší právní špičky v ČR a snaží se tomu zákonu dát ještě větší legislativní čistotu,“ doplňuje Neděla.
V celém pořadu se také dozvíte, jaký vývoj se dá očekávat v příštím roce po předpokládaném schválení novely nebo jak by mohlo společenstvím pomoci uvažované energetické datové centrum či jaké obavy panují ze zavedení nového systému distribuce energií. Provází Martina Mašková.
Související
-
Obce chtějí být energeticky soběstačné, brzdí je chybějící legislativa i ceny alternativních zdrojů
Řada obcí kvůli vysokým cenám elektřiny omezila veřejné osvětlení. V Šebkovicích na Třebíčsku ho neobnoví, ani když ceny energií klesly.
-
Goryczková: Fotovoltaika na památkových stavbách? Výjimečně. Ochrana kulturního dědictví má přednost
Patří fotovoltaické panely i na památkově chráněné stavby? A pokud ano, za jakých podmínek? Nejsou památkáři ve svých požadavcích někdy neúnosně přísní?
-
Fotovoltaika už se dávno vyplatí. Vysloužilé solární panely se navíc dají recyklovat
Fotovoltaika je jedním z celosvětově nejrychleji rostoucích segmentů energetiky. Hitem jsou nyní plovoucí elektrárny, které nezabírají zemědělskou půdu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.