Nové riziko: kouření z třetí ruky?

9. únor 2010

Kanceláře a byty načichlé starým cigaretovým kouřem nejsou jen nevábné, ale podle nové studie i nebezpečné. Zbytky nikotinu totiž s běžnými vzdušnými polutanty reagují za vzniku karcinogenních sloučenin.

Tým výzkumníků, které vedli Lara Gundel and Hugo Destaillats z Lawrence Berkeley National Laboratory v Kalifornii, zkoumal chemické látky z kabiny jednoho nákladního auta. Jezdí jím středně těžký kuřák, který za den vykouří asi půl krabičky cigaret. Výsledky analýzy ukázaly, že kabina jeho auta je plná karcinogenní sloučeniny 4-(metylnitrosoamino)-1-(3-piridyl)-1-butanonu, známé také jako methylnitrosamino-butanon nebo pod zkratkou NNK. Vědci se domnívali, že v kabině náklaďáku tato látka vznikala reakcemi mezi nikotinem a kyselinou dusitou ze vzduchu.

Laboratorní experimenty toto podezření potvrdily. Vědci napustili kousek papíru cigaretovým kouřem nebo samotným nikotinem a vystavili jej působení kyseliny dusité. V obou případech se vytvořila sloučenina NNK. Autoři studie tvrdí, že objev upozorňuje na zdravotní riziko, které by mohlo ohrozit především děti. Rezidua nikotinu v kobercích a jiných součástech vnitřního zařízení místností mohou přetrvávat týdny, měsíce nebo dokonce roky. Jiní vědci obavy z "kouření z třetí ruky" považují za trochu přehnané. Dosud se totiž nepotvrdilo, že by sloučenina NNK, která vzniká tímto způsobem, měla nějaké poškozující účinky.

Zdroj: Lawrence Berkeley National Laboratory, PNAS, NewScientist

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio