Nově nalezené záběry možná pomohou objasnit záhadné zmizení pilotky Amelie Earhartové

amelia_earhart_stand_170706-114205_dp.jpg

Jednou z největších záhad letectví je osud americké pilotky Amelie Earhartové, první ženy, která v roce 1928 přeletěla Atlantský oceán. Když se tato 39letá letecká průkopnice o devět let později pokusila jako první žena obletět zeměkouli, její letoun s ní i s jejím navigátorem Fredem Noonenem zmizel nad Tichým oceánem a dodnes není známo, co se jim stalo.

Jejich osud připomíná britský internetový deník Independent.

Teď badatelé doufají, že více než osmdesátileté tajemství pomohou rozluštit nově získané filmové záběry. Podle expertů Mezinárodní skupiny pro záchranu historických letounů by mohl zásadní poznatky přinést kotouč s šestnáctimilimetrovým filmem, na němž Earhartová do svého letounu Electra dočerpává palivo na Nové Guineji.

Skončila Amelia Earhartová v japonském zajetí? Na fotce chybí vojáci, upozorňuje publicista Motl

Amelia Earhartová těsně před transatlantickým letem v roce 1928

Uplynulo 80 let od zmizení americké letkyně Amelia Earhartové. Ta v roce 1928 jako první žena přeletěla Atlantik. O necelých deset let později záhadně zmizela nad Tichým oceánem.

Druhého července 1937 pak odtamtud odstartovala směrem k ostrovu Howland, ale nikdy tam nedoletěla. Mezinárodní skupina pro záchranu historických letounů už dlouho zpochybňuje všeobecně přijímanou teorii, že letadlu došlo palivo a zřítilo se do moře. Podle ní je pravděpodobnější, že Earhartová s Noonenem přistáli na neobydleném ostrově Nikumaroro, kde pak krátce žili jako trosečníci a nakonec zemřeli.

Skupina podnikla na ostrov několik expedic a našla pro svou teorii určité důkazy, včetně hliníkového plátu, který podle ní odpovídá záplatě na letounu Earhartové. Badatelé teď doufají, že zvětšené záběry a detaily z nalezeného filmu jednou provždy potvrdí, že onou záplatou je tento nalezený kus plechu. Podle nich by to byl nejpřesvědčivější důkaz, že Earhartová na ostrově byla.

Film na Nové Guineji natočil jeden důlní inženýr. Do rukou Mezinárodní skupiny pro záchranu historických letounů se ale dostal až nyní. Badatelé teď shání peníze potřebné k jeho přepisu do digitálního formátu, píše Independent.

Komu patří nalezené kosti?

Podle serveru britské televizní stanice Sky News byla hliníková záplata na letadlo Earhartové připevněna v Miami při opravě Electry těsně před odletem na cestu kolem světa. Ředitel Mezinárodní skupiny pro záchranu historických letounů Richard Gillespie je přesvědčený, že je to plech nalezený na Nikumaroru. Podle něj neexistuje jediný důkaz, že by Earhartové došlo palivo.

Laguna na atolu Nikumaroro

Na nalezeném plechu o rozměrech 48 krát 58 centimetrů se nalézá pět řad otvorů pro nýty. Detailní prozkoumání filmu by mělo poskytnout nezpochybnitelný důkaz, protože obsahuje jeden záběr, kde je hliníková záplata jasně vidět. Některé teorie také tvrdí, že Earhartová zemřela na Marshallových ostrovech. Na Nikumaroru, který je od nich dva tisíce kilometrů daleko, se však v roce 1940 našly kosti, které by mohly patřit Earhartové.

O tomto poznatku informovala Sky News už loni v březnu. Třináct kostí bylo na korálovém atolu Nikumaroro objeveno tři roky po zmizení Earhartové. Poprvé je zkoumal odborník z Fidži v roce 1941 a dospěl k závěru, že patří ženě, uvedla britská stanice.

Hliníkový plát není jediným nálezem na ostrově Nikumaroro. Na mapě, kterou na svých stránkách zveřejnila Mezinárodní skupina pro záchranu historických letounů, je vyznačeno místo u břehu, kde se nalézají možné zbytky letadla.

Další trosky nějakého stroje se našly i na několika místech na pobřeží, stejně jako kus pouzdra sextantu, okuláru dalekohledu nebo podrážky dámské boty. Jsou tam i pozůstatky ohnišť a u nich kosti ptáků, ryb a savců a improvizované nástroje, ukazují stránky Mezinárodní skupiny pro záchranu historických letounů.

Spustit audio

Související