Nové Heřminovy by ochránily Krnov a Opavu, míní Výborný. „My jsme stavbu nezdrželi,“ říká aktivistka
Ne stoletá, ale pouze pětiletá voda by zasáhla Opavu a Krnov, pokud by na horním toku Opavy stála dlouho plánovaná a stejně tak dlouho blokovaná přehrada, prohlásil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Opava ani Krnov by teď neprožívaly to, co prožívají,“ zdůraznil pro Český rozhlas Plus. O stavbě přehrady se rozhodlo v roce 2008, proti byli místní obyvatelé. „Alternativy jsou levnější a lepší,“ oponuje Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha, které stavbu odmítá.
Skutečně se podle vás teď ukázala na aktuálních povodních nezbytnost tohoto vodního díla?
Marek Výborný (KDU-ČSL): Je to naprosto nesporné. Do značné míry považuji za selhání státu to, že se nepodařilo od roku 1997 udělat víc a minimálně mít tu stavbu v nějakém pokročilém stádiu.
Kdyby totiž přehrada byla postavena, tak by podle dat dopočítaných pracovníky povodí Moravy a dalšími experty města Opava a Krnov teď neprožívala to, co prožívají.
Čtěte také
A všem, kteří tomu bránili, či dneska dokonce pořád ještě brání, chci říct: Pojďte se mnou na náměstí do Krnova, pojďte se mnou na náměstí do Opavy a pojďte těm lidem říct, že máte argumenty, proč nestojí toto dílo, které jediné v kombinaci s dalšími opatřeními i přírodě blízkými, může efektivně jejich území ochránit.
Je to výzva i ekologům z Hnutí Duha. Kdyby stály Nové Heřminovy, které by byly připraveny na zachycení vody, tak by Krnovem neteklo 250, ale 150 kubíků.
Anna Kárníková: Zcela určitě. Kdyby Nové Heřminovy byly, tak by ta katastrofa nebyla taková. Ale problém je, že Nové Heřminovy nejsou. A tím důvodem, proč nejsou, není Hnutí Duha. Hnutí nezdrželo stavbu přehrady ani o den. Ten důvod, proč nádrž nestojí, je, že stát nemá kapacitu na to, aby tenhle projekt úspěšně řídil.
Kdo obstruuje?
Nejsou Hnutí Duha a ekologičtí aktivisté právě ti, kteří minimálně komplikují to, aby výstavba mohla započít? Nekomplikují třeba územním rozhodování?
Kárníková: My se účastníme debaty o výstavbě – od začátku, konstruktivně a podle zákona. Považovat tohle za bránění, když stát je schopen ten projekt posouvat dopředu a nedělá to, považuji za velmi problematické. Považuji to za útok na občanskou společnost.
Výborný: Státní instituce mohou rozhodovat rychleji, to máte naprostou pravdu. Ale kdo podal blanketní odvolání – odvolání bez odůvodnění, které je zjevně obstrukční? Bylo to Hnutí Duha a Děti Země. Blanketní odvolání, které je zjevně obstrukční, znamená, že se to opět protáhne o další měsíce a podobně.
Hnutí Duha říká, že je zřejmé, že plánovaná protipovodňová ochrana na stoletou vodu všech sídel pod přehradou Nové Heřminovy je ve srovnání s ochranou jiných měst v České republice nadměrná a nepřiměřená.
Tak to běžte říct těm lidem, kteří v Opavě, v Krnově, v Zátoru, v Branticích dneska nemají domy, nemají se kam vracet. Běžte jim říct, že to je naddimenzované, že to vůbec nemá stát.
Kárníková: Mně přijde problematické to nazývat obstrukcí. To je právo podle zákona, jakým způsobem se můžeme účastnit diskuze o tom, jak má to řešení vypadat. A my tam od začátku navrhujeme alternativy, které za nás chrání životy stejně tak dobře.
My si myslíme, že jsou řešení, která jsou také citlivá k přírodě. A my víme, že s postupující klimatickou změnou musíme s přírodou spolupracovat, ne být proti ní.
Myslím, že odborná diskuze se posunula. Například, kdybychom na místě dneska měli velký suchý poldr, a to je preferované řešení, tak to vlastně zachráníme stejně. Je to citlivější k přírodě, je to efektivnější řešení, levnější.
Pokud bychom šli cestou těchto alternativních řešení, která jsme dlouhodobě nabízeli – a nebyla s námi k tomu vedena dobrá diskuze – tak pravděpodobně by to území bylo dneska lépe ochráněno. Protože ty stavby jsou často i rychlejší.
Místní a dobrovolníci
Paní Kárníková, můžete se vyjádřit k tomu blanketnímu odvolání? Nejde o jasnou obstrukci? Není na místě, aby se celý ten proces urychlil i změnou legislativy tak, aby takové námitky nebyly připuštěny?
Kárníková: To není blokování, to je vyjádření se k tomu procesu. My jsme dále přesvědčení, že tam jsou alternativy.
Čtěte také
Za mě je klíčové, že se tady nebavíme o démonických spolcích, ale to jsou místní lidé. Lidé, co tam žijí, lidé, co tam dneska vyklízejí. Naši kolegové v Jeseníkách, nyní s dobrovolníky z Hnutí Duha, tam kvůli neuváženým výrokům ministra Výborného čelí výhružkám násilí, a to v době, kdy tam vyklízí.
Jsou to lidé, kteří tam žijí a mají zájem na tom, aby se mohli podílet na místních věcech. Dělají tam celou řadu dobrých věcí a také mají představu o tom, jak transparentně by se měly takhle velké projekty realizovat.
Proti přehradě hlasovali v referendu i obyvatelé obce Nové Heřminovy. Neměl by tedy stát lépe moderovat debatu, naslouchat protiargumentům a hledat s místními jiné ekologické varianty než tuto? Když je na ní taková neshoda?
Výborný: Tak to evidentně měl, to já nebudu popírat. Od začátku říkám, že to je selhání státu. A také odsuzuji jakékoliv podobné výzvy nebo to, co se teď děje na sociálních sítích.
Řešení, které pro paní ředitelku Kárníkovou mám: Dodejte mi jasný papír, kterým stahujete vaše odvolání proti územním rozhodnutí za Hnutí Duha, a já vás veřejně pochválím.
Poslechněte si celou debatu.
Související
-
Prezident Petr Pavel navštívil zatopené oblasti v kraji. Ocenil solidaritu mezi lidmi
Obnova povodněmi poškozených míst potrvá podle prezidenta Petra Pavla až roky. Vláda podle něj musí obcím pomoci. V úterý navštívil několik postižených měst.
-
Evropská unie nedá peníze na přípravu stavby přehrady v Nových Heřminovech
Ve vyškrtnutých projektech v Národním plánu obnovy je i chystaná přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.