Klára Vlasáková: Přežívání není kulturní politika

5. březen 2026

Ministerstvo kultury bude hospodařit s rozpočtem, který je o 1,17 miliard korun nižší oproti návrhu minulé vlády. Citelný dopad to bude mít na řadu oblastí, zejména na živou kulturu – tedy podporu nezávislých divadel, tance nebo literárních akcí.

Kulturní organizace varují, že to v praxi povede k omezení nabídky, zkracování sezón a v některých případech až k zániku projektů, především v menších městech.

Čtěte také

Současný ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) přitom vstupoval v prosinci do úřadu s tím, že mezi jeho priority patří stabilita, růst a expanze české kultury. Jenže namísto toho může čekat řadu institucí opak.

Například Adris Světlíková, ředitelka Nové sítě, která sdružuje kulturní aktéry v regionech, v rozhovoru na stanici Vltava zdůrazňuje, že když se daří kultuře, tak kvalita života roste. A naopak když v regionech nefungují ani kulturní instituce, lidé nemají důvod zůstávat a stěhují se pryč.

Obavy

Obavy zaznívají také z literární oblasti. Předseda komise ministerstva pro literární akce a periodika Radovan Auer v rozhovoru pro Radiožurnál upozornil, že při výrazném snížení podpory by řada festivalů, časopisů a dalších projektů nemohla vůbec existovat.

Čtěte také

Zvlášť citlivé je to v roce, kdy má být Česko čestným hostem Frankfurtského knižního veletrhu – akce, která by mohla mít značný význam pro prezentaci české literatury v zahraničí.

Rozpočet na kulturu se přitom ani nepřibližuje dlouhodobě slibovanému jednomu procentu ze státního rozpočtu. Takové povzdechnutí šlo napsat také u vlády minulé a předminulé a předpředminulé…

Jedinou stabilní jistotou tak zůstává, že financování kultury je opět nestabilní. Skoro se chce říct, že by dávalo smysl, kdyby současný ministr vstupoval do úřadu s otevřenými kartami. Kdyby už v prosinci řekl, že peníze na kulturu jdou vždycky seškrtat a že to rád udělá. V takovém případě by aktéři a aktérky jednotlivých organizací věděli, s kým se budou následující roky potýkat.

Obětovatelná kultura

Zároveň je třeba nahlédnout jednu věc – skutečným problémem není současný ministr kultury. Problémem je, že kultura je vždycky na konci: rozpočtově obětovatelná, permanentně nejistá, strategicky přehlédnutelná. To je problém, který nezmizí se současným ministrem; který se každé volební období znovu a znovu objevuje.

Klára Vlasáková

S minulým ministrem kultury řešila kulturní obec nezvládnutý status umělce, současný zase definuje růst a expanzi kultury jako soutěž, kdo déle vydrží nedýchat. Některé instituce se možná udusí, ale pár jich jistě přežije.

Jenže přežívání není žádná kulturní politika. Dokud nebude kultura vnímána jako samozřejmá a pevná položka státního rozpočtu, bude se tato debata odehrávat znovu a znovu. Podobně jako mizerné divadelní představení, které se stále hraje a tvrdohlavě označuje jako premiéra, i když se mění jen obsazení a pár replik.

Autorka je dramaturgyně a scenáristka

Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.