Soudy rozhodly, že Agrofert musí vracet dotace. Další právní analýzy jsou alibismus, tvrdí Výborný

25. únor 2026

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) stále nezačal zpětně vymáhat dotace vyplácené firmám holdingu Agrofert. Tento týden ho k tomu vyzvala i dozorčí rada fondu. Jde o miliardy korun, které získávaly firmy kvůli střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) neoprávněně. „Ještě ve funkci jsem byl informován ředitelem Petrem Dlouhým, že bude zahájeno správní řízení o vrácení dotací. K tomu dodnes nedošlo,“ říká pro Český rozhlas Plus exministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Už na podzim prý byly vypořádány kontroly, které byly předpokladem pro zahájení řízení. Debata se vedla jen o tom, zda nejprve nezačít jen u dvou společností a s ostatními počkat na rozhodnutí správních soudů, anebo žádat vrácení u všech žadatelů, tedy více než tří tisíc projektů.

Čtěte také

„Já se domníval, že není nač čekat, ale kolegové chtěli nejdříve udělat ten pilot. A bohužel nezačal ani ten,“ popisuje s tím, že vymáhat by se měly i takzvané nárokové dotace, protože střet zájmů se vztahuje na všechny typy veřejných podpor.

Ředitel fondu Dlouhý sdělil dozorčí radě, že pro rozhodnutí chce mít k dispozici ještě další právní posudky. Podle Výborného je to ale alibismus, protože závěry již existující analýzy jednoznačně potvrdil Nejvyšší správní soud a nepřímo i Ústavní soud.

„Mám pocit, že se bohužel někteří začali bát těch nehorázných slov Andreje Babiše, kdy ještě před volbami začal v médiích nepokrytě vyhrožovat úředníkům, aby si dali pozor. Na pomalu každé tiskové konferenci neopomene říct, že jsem si vymyslel 7 miliard. Nevymyslel. Ta suma vznikla prostým součtem všech dotací vyplacených Agrofertu v letech 2017 až 21,“ vysvětluje předseda lidovců.

K prodlení nedošlo

Výborný tvrdí, že pro vymáhání dotací bylo zásadní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z ledna minulého roku, kdy jako poslední instance jasně konstatoval, že není třeba rozlišovat různé typy dotací, protože jde o veřejnou podporu.

Čtěte také

„Měli jsme definitivně jasno, k žádnému prodlení nedošlo a bylo možné přistoupit k vymáhání,“ upozorňuje exministr, přičemž hájí svého předchůdce Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), který o tom, že by Agrofert měl vracet dotace, mluvil už v roce 2022. Tehdy prý nebylo jasné, na co všechno se střet zájmů vztahuje.

Ani on sám podle svých slov nemohl ve věci udělat víc, ostatně dotace vymáhá SZIF, nikoli ministerstvo. „Musím ocenit, že fond s péčí řádného hospodáře loni v prosinci v den jmenování Andreje Babiše premiérem zastavil veškerou výplatu dotací a podpor. Doufám, že to trvá, alespoň nemám žádnou jinou informaci,“ uvádí.

„Babiš by si měl rozhodnout, jestli chce podnikat, nebo dělat politiku. On si rozmyslel, že bude dělat obojí, a stát si s tím moc neumí poradit. Ať už je u moci jedna vláda, nebo druhá,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu