Perestrojka, resp. přestavba, měla znamenat záchranu socialistického bloku, místo toho vedla k jeho konci. Měla reformovat ekonomiku a omezit cenzuru, místo toho jsme slyšeli jen prázdné fráze a dokola omílaná hesla. Čeští komunisté to totiž nechtěli jen tak vzdát.
Právě konci 80. let bude po celé září patřit cyklus Hra o perestrojku. Vysíláme každé pondělí po 20. hodině.
Nejnovější články
-
Socialismus se rozložil samospádem. Předtím ho nahlodávali lidé z kultury, říká publicista Rauvolf
Gorbačovova perestrojka se měla dotknout i československé kultury – tu si komunisté pozorně hlídali. Přesto se našly akce, na kterých se umělci vyjadřovali kriticky.
-
Ivana Chmel Denčevová: V 80. letech tady nebyla radost žít
„V listopadu si budeme připomínat už 35 let od pádu komunistického režimu v Československu. A bude nás zajímat, co tomu předcházelo,“ říká autorka cyklu Hra o perestrojku.
-
Komunisti o perestrojce hlavně mluvili. Ve skutečnosti se báli, že přijdou o koryta, míní historik
Druhá polovina 80. let byla poznamenána zásadní změnou Sovětského svazu, a to když do funkce „prvního muže“ nastoupil Michail Gorbačov. Chtěl změny.
-
S tou perestrojkou opatrně, varoval kolegy normalizační televizní ředitel Zelenka
Co znamenala pro ČST a filmovou tvorbu takzvaná perestrojka, tedy komunistický pokus o hospodářské reformy? O tom je další díl cyklu Jak to bylo doopravdy.
-
Před listopadem 89 už jela ekonomika pěkně z kopce. Ale na dně jsme ještě nebyli, myslí si historik
Ekonomika od poloviny 80. let stagnovala, životní úroveň se postupně propadala. Zažívali jsme množství nedostatkového zboží – i toaletní papír se prodával pod pultem.
-
S Gorbačovovou perestrojkou se měnil celý východní blok. Jen ti naši komunisti drželi, míní historik
Když se na scéně na pozici prvního muže Sovětského svazu (SSSR) objevil Michail Sergejevič Gorbačov, asi si nikdo nedokázal představit, jak zásadní roli sehraje.