Kryl svými písněmi komunistický systém úspěšně tuneloval, vzpomíná komentátorka Rakušanová
Historik Stehlík: Osobnostem jako Kryl, se stává, že si je pak mnozí půjčují
Jedni mají Karla Kryla za vizionáře, jiní za kverulanta. Přivlastnili si ho politici nejrůznějších stran, ale třeba i zpěváci různého zaměření. „Je to velká síla emoce, obrazu metafory slova,“ myslí si historik Michal Stehlík, spoluautor podcastu Přepište dějiny.
„Kryl byl poměrně jasný a přímočarý, takže když chcete protestovat, vyberete si jeho protestsongy, když vzývat demokracii, máte také mnoho na výběr. To se osobnostem v dějinách děje, že si je mnozí půjčují, a to často v úplně protikladných příkladech,“ dodává historik na Plusu.
Čtěte také
Pokud Karel Kryl dostane na podzim Řád Bílého lva, bude to už jeho třetí státní vyznamenání. Co by na to asi řekl? „Možná, že by se vysmíval, a to v duchu jeho neznámých vojínů, vnitřně by ale možná byl potěšen. Ale asi by spíš převážil ,ironický Kryl‘, který se všem metálům vysmíval,“ uzavírá Stehlík.
Poslechněte si celý rozhovor jak s Michalem Stehlíkem, tak i večerní pořad, kde byla v roce 2014 hostem i jeho manželka Marlene Kryl.
Související
-
Léto s Krylem: Byl v 90. letech někomu nepohodlný? Komu Kryl vlastně vadil?
Po velkém úspěchu na přelomu let 1989 a 1990 čekal Karla Kryla rychlý a prudký propad popularity.
-
Léto s Krylem: Byl to obrovský, ale i sebestředný básník
Jak vnímali Karla Kryla manželé Lída a Josef Rakušanovi, jeho přátelé v exilu a současně kolegové z mnichovské rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa?
-
Léto s Krylem: Bratříčku, zavřel jsi vrátka? Dva rozhovory z roku 1993
Karel Vepřek se s Karlem Krylem setkal nedlouho před jeho smrtí, 6. srpna 1993. Byl to rok 25. výročí srpnové okupace a tedy dobrý důvod k rozhovoru.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.