Pod vlivem kultu: Chrám lidu aneb Hledání utopického ráje skončilo největší masovou sebevraždou v moderních dějinách
Bylo 18. listopadu 1978. V jihoamerické Guyaně ten den zemřelo 921 lidí. Byl mezi nimi kongresman USA Leo Ryan, několik novinářů, ale hlavně členové náboženské skupiny Chrám lidu. (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v dubnu 2024.)
Komunita pod vedením charismatického Jima Jonese přišla do povodí řeky Orinoko ze Spojených států amerických. Tam se cítila pro svoje přesvědčení pronásledována a navíc chtěla zkusit svůj zemědělský, utopický způsob života. Osadníci začali obdělávat nehostinnou džungli a tak vznikl Jonestown.
Čtěte také
Jim Jones měl přitom na začátku ušlechtilé myšlenky. Stal se laickým kazatelem a s vizí integrace založil velkou „duhovou rodinu“. S ženou adoptovali korejskou dívku. Později se v Indianopolis stali prvním bílým párem, který adoptoval černé dítě.
V polovině 50. let Jones založil vlastní sbor. Vycházel z takzvaného pentekostalismu, velmi entuziastického křesťanského hnutí. Jenže Jim Jones si z nějakého přesvědčení moc nic nedělal.
Vysvětluje religionista Zdeněk Vojtíšek: „Všechny možné ideologie používal pro svůj účel a tím účelem bylo vytvořit rasově a sociálně spravedlivou společnost. Takže ten, kdo byl laděn křesťansky pentekostálně, tak se našel v církvi. Ten, kdo byl, jako mnoho bílých intelektuálů, laděn spíše do myšlenky socializmu, tak tomu Jones říkal, že Bible je vlastně kniha bílých mužů, kterou se udržuje dominance bílých nad černými a že bůh žádný není, že pokud je tady nějaký bůh, tak je to socialismus. Pro každého měl nějakou jinou ideologii a spousta té ideologie byla samozřejmě politická. To, co ale sledoval, byl ten jeho ideál rasové a společenské rovnosti.“
Čtěte také
A spousta lidí se pro ten ideál nadchla s ním. Jones a jeho společenství se staralo o lidi z okraje společnosti, o alkoholiky, narkomany. Jenže jejich tvrdé praktiky, vliv, který nad lidmi Jones měl, i to, že věřící přetrhávali vazby s rodinami, budily podezření. A tak se tisícovka lidí přestěhovala do Guyany.
Místo utopického ráje tam ale po roce našli smrt. Proč devět stovek lidí nakonec vypilo kyanid? To se dozvíte v prvním díle cyklu Pod vlivem kultu.
V pořadu byly použity ukázky z archivu The Jonestown Institute na státní univerzitě v San Diego.
Související
-
Japonci po vraždě expremiéra Abeho podepisují petice za rozpuštění Moonovy sekty
Někdejší Církvi sjednocení hrozí v Japonsku rozpuštění. Vláda nařídila její vyšetřování po vraždě bývalého premiéra Abeho. Církev přitom nemá atentát přímo na svědomí.
-
Islamistická sekta Boko Haram vraždí v Nigérii křesťany
Islamistická sekta Boko Haram má za posledních pět let na svědomí tisíce křesťanů v Nigérii. Kromě vraždění provádí i únosy žen a dívek a nutí je konvertovat k islá...
-
Židovská sekta Lev Tahor, rádio s modlitbami za...
Kontroverzní židovská sekta Lev Tahor budí pozornost všude, kam přijde – podrobnosti se dozvíte v nedělních Dotecích víry. Informujeme také o česko-slovenském nekom...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.