Radek Kedroň: Sněžím! Deník bílé mafie. Od jednoho kokainisty po vlivovou síť kolem státní nemocnice
Kniha Sněžím! Deník bílé mafie novináře Radka Kedroně odkrývá dosud neznámé pozadí jedné z nejpozoruhodnějších korupčních kauz posledních let – případu někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce, který nechtěně usvědčil sám sebe. O svých korupčních a kokainových spádech si totiž vedl detailní záznamy.
Kniha obsahuje vulgarismy.
Kedroň ve své knize, kterou vydalo Nakladatelství Zeď, nemapuje jen trudný osud jednoho kokainisty a korupčníka, ale nasvěcuje celou vlivovou síť, která cizopasila na těle elitního státního špitálu.
Navíc hledá odpovědi i na nepříjemné otázky: proč v policejní síti neskončil i lobbista Ivo Rittig, který prokazatelně tahal zpovzdálí za nitky?
Navíc když citované odposlechy z hotelu Ventana zachytily obavy, které Rittig a další ve vztahu k Dbalému sdílel:
„On se v tom baráku úplně zdiskreditoval. Nejhorší je, že on je pro nás nebezpečnej v tom, že ví určitý penzum informací, a v momentě, kdy se vožere, tak nevíme, co a komu vybleje,” říká na dosud nezveřejněných odposleších jeden z hostů Iva Rittiga.
Jméno vlivného zákulisního hráče případ Nemocnice Na Homolce propojuje s kauzou Nagygate, zosobněnou někdejší milenkou premiéra Petra Nečase Janou Nagyovou.
„Blíží se to k nějaký revoltě“
Jak Kedroň vyčetl v ředitelském deníku, Dbalý si sám před sebou opakovaně přiznával, že hraje vysokou a nebezpečnou hru.
„Padá Topolánkova vláda!!! Večer telefonicky s Ivem Rittigem. Už to koliduje s jejich obchodními zájmy. Měl bych si uvědomit, že už to není fakt žádná p**el a že mi možná jde o život!!!“ zapsal si.
Kniha Sněžím! Deník bílé mafie se může číst i jako neoficiální kronika politického zákulisí první dekády nového tisíciletí.
Čtěte také
Odposlechy totiž zachytily autentickou paniku, která zavládla i v dříve hájených kruzích. A to poté, co Iva Rittiga a jeho společníky začali vyšetřovat detektivové vedení Robertem Šlachtou.
„Já jsem jí říkal, že je přeci, k**va, rozdíl, jestli na nás jedou tanky se Šlachtou, nebo jestli něco pindá nějaký agent zprava zleva,“ prohlásil podle odposlechů Rittigův právník David Michal.
„To není žádná p**el, protože Tomáš má skončit, já se odstěhovat. Tak co to má, k**va, znamenat? Co se tady teď děje?“ vytáčel sám sebe Rittig.
„Tady se to blíží k nějaký revoltě,“ vmísil do hovoru další z přítomných, lobbista Tomáš Jindra.
Po stopách milionového kufru
Kniha líčí i zatím nepopsané zákulisí vyšetřování Vladimíra Dbalého. Ve velkém detailu ukazuje, jak vyšetřovatelé našli druhý z klíčových důkazů – kufr, v němž Dbalý ukrýval miliony, zlato či nejdražší českou známku.
Čtěte také
Jelikož se o plánované domovní prohlídce dozvěděl s předstihem, podařilo mu usvědčující zavazadlo včas ukrýt. Nakonec jej ale zradila láska k drahým vozům. Limuzína, s níž se nerozloučil ani jako noční lékař, totiž měla v sobě zabudovanou GPS, která detektivy přivedla až k balíkomatu na jednom z pražských sídlišť. A tam našli kriminalisté další vodítko, na jehož konci byl kufr v hodnotě 34 milionů korun.
Když vyšetřovací tým identifikoval Dbalého pomocníky, on sám to u výslechu komentoval slovy: „Nechtěně a naivně jsem do toho zatáhl své dva kamarády a manželku.“
Vyšetřovatelka: Bylo podezřele uklizeno
Z původně přímočarého textu o jednom tunelovaném špitálu se nakonec stal košatý chorobopis protikorupční policejní jednotky, která léta nebyla schopna či ochotna úplatkářství v Nemocnici Na Homolce postihnout. Kauza se totiž hnula kupředu teprve s příchodem vyšetřovatelů, kteří před tím zatkli s úplatkem v ruce vlivného politika Davida Ratha.
„Několikrát se mi stalo, že mí podřízení, kteří se vraceli z jiných realizací, se mi zmínili o tom, že na místě, kde byli na prohlídce, bylo podezřele uklizeno. Anebo že bylo vidět, že nás tam někdo čekal,“ vypověděla na Generální inspekci bezpečnostních sborů Jana Šebková, vyšetřovatelka kauz Dbalého a Ratha.
„Obecně v mých kauzách, kde jsem byla buď hlavním zpracovatelem, nebo vedlejším, tak to byl únik v Homolce a pak jsem dělala spis s názvem Důvěra, ten souvisel s hejtmanem Davidem Rathem. I tam došlo k úniku informací,“ nadiktovala do výslechu, s nímž kniha Sněžím! Deník bílé mafie rovněž pracuje.
Kniha obsahuje faksimilie policejních protokolů a přepisů odposlechů, mimo jiné i doteď nepublikované usvědčující fotografie. Dbalý je pořídil sám s pomocí samospouště. Pózuje na nich jen v trenýrkách před štosy bankovek. Aby nebylo pochyb, na jednom ze snímků třímá v rukou bílou čtvrtku papíru s nápisem „cca 28 000 000“.
Související
-
Luke Harding: Tajná dohoda. Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům
Kontroverzní podnikatel Donald Trump se bez politických zkušeností stal v roce 2016 jedním z nejvlivnějších mužů světa, prezidentem Spojených států. Jak se to mohlo stát?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka