100 let české vědy: Jak se zrodil semtex a kdo je valašský Edison?
Vynálezce dodnes používaného pultu s tlakovým mytím sklenic popravilo gestapo
Málokdo zřejmě zná jméno semilského rodáka Josefa Vaňka. S jeho zlepšovákem na mytí sklenic se ale v hospodách setkal prakticky každý.
„Kamkoli vstoupil, tam vnímal potenciál ke zlepšení. Takhle podle mě vznikl i ten vyplachovací ventil na půllitry. Všiml si, že hospodský myje štětkou půllitry, a napadlo ho udělat ventil, který se zakončí nějakým kartáčem a jednoduše umožní vnořit sklo do dřezu a vymýt ho,“ vzpomíná na svého pradědečka René Vaněk.
Je to ideální – hrozně rychlé. V ruce by vás to zdržovalo.
hospodská
Stejný systém, který za první republiky Josef Vaněk vymyslel, se používá dodnes. „Jen je to mnohem drobnější a systém kartáčů je účinnější,“ říká Alena Hovorková z Muzea a Pojizerské galerie Semily.
Kronika města Semily je dostupná na Internetu
Na internetu najdete kroniku Města Semily. Zatím tedy jen zápisy z roku 2006, ale postupně by tam měly přibývat i starší části kroniky. Zájemce o kroniku musíme upozornit, že jen rok 2006 má přes 500 stránek, a to proto, že kronika dává události v Semilech do souvislostí s děním v Česku i ve světě a obsahuje i podrobnosti o počasí. Takže to chce víc času.
Zařízení dostalo přiléhavé jméno Gejzír. Rodák ze Semil měl ale ještě spoustu dalších nápadů. Na seznam jeho úspěšných vynálezů patří třeba i výherní automat Forbes, který ve své době slavil ohromné úspěchy. Několik automatů se na objednávku dostalo dokonce až do Etiopie.
Když byly výherní automaty zakázány, začal Vaněk ve své továrně vyrábět takzvané Forbesony – automaty na cukrovinky, cigarety i drogistické zboží. Později se pustil třeba do produkce vah nebo gramofonů.
Popraven za nelegální činnost
V roce 1940 Vaňka zatklo gestapo za tisk a distribuci ilegálního týdeníku V boj. V únoru 1943 byl v německém Plötzensee popraven. „Takový konec si nezasloužil,“ uzavírá příběh českého vynálezce Alena Hovorková.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.