100 let české vědy: Jak se zrodil semtex a kdo je valašský Edison?

Práce s Antonínem Holým byla úžasně tvořivá, vzpomíná jeho kolega

Největší audioportál na českém internetu

Štěstí prý přeje připraveným a Antonín Holý připravený byl | Foto: Fotobanka Profimedia
Předchozí díl
Následující díl

Coby vědec zaznamenal Antonín Holý historický úspěch. Podařilo se mu totiž objevit v krátké době hned tři léky – proti oparu, hepatitidě typu B a HIV.

Organický ústav chemie a biochemie má nově syntetizované slibné látky uložené v takzvaných knihovnách. „Každá sloučenina, která se u nás nově syntetizuje, se dá do jamky v takové destičce – ta může mít 96, ale i 356 jamek – uzpůsobené tak, aby se látky daly automaticky testovat,“ popisuje ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Zdeněk Hostomský.

On tou vědou žil a dokázal vyvolat nadšení i v ostatních.
Ivan Rosenberg

Obsah takové knihovny kandidátů na protivirové léky navazuje na to, co založil v 80. letech profesor Antonín Holý. Při hledání potenciálních léků tenkrát vsadil na látky příbuzné těm, z nichž se skládá DNA a RNA virů.

„Život je vlastně relativně úzkým výběrem určitého typu sloučenin a my máme výhodu, že se složkám RNA a DNA v různě modifikovaných podobách věnujeme už po desetiletí. Naše knihovny, protože jsou odvozeny od v přírodě se vyskytujících prekurzorů, mají daleko vyšší úspěšnost v zasahování do životního procesu nějakého patogenu,“ vysvětluje Hostomský.

Největším českým vynálezcem je podle ankety Antonín Holý

Antonín Holý

Výsledky hlasování byly zveřejněny na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Lidé na pomyslný trůn české vědy vynesli objevitele léků zmírňujících onemocnění AIDS nebo žloutenku typu B.

Profesoru Holému a jeho kolegům se podařilo v historicky krátké době uvést na trh léky proti třem různým onemocněním – oparu, hepatitidě typu B a AIDS. 

Ivan Rosenberg z Ústavu organické chemie a biochemie připomíná rčení, že štěstí přeje připraveným, a dodává: „Připravenost týmu profesora Holého spočívala také v tom, že existovala mezioborová spolupráce.“ A ta sahala dokonce i za železnou oponu.

Díky kontaktům s profesorem Erikem De Clerquem z belgické Lovaně a doktorem Johnem Martinem nezůstaly pokusy Antonína Holého jen chemickými objevy, ale dodnes pomáhají lidem. Například původní lék proti HIV se dostal dokonce na seznam nejdůležitějších léků pro lidstvo.

autoři: Martin Srb , marz