Nezvykli jsme si ani na chůzi po dvou, natož na sedavou práci, varuje neuroložka Hyhlíková

3. leden 2021

„Ještě jsme si nezvykli na to, že chodíme po dvou, natož když si sedneme na osm hodin za stůl. Pořád je to pro nás nepřirozená poloha a bolesti zad ze sezená je jedna z nejhorších věcí,“ hodnotí jednu z příčin zdravotních komplikací neuroložka Alena Hyhlíková z Centra klinické imunologie. 

Za špatné považuje sezení třeba s nohou přes nohu nebo hrbení. „Když máte vadu zraku a oči nejsou dobře korigované, tak se automaticky při dívání do počítače předsouvá hlava. I bolesti hlavy často pochází třeba jen z toho špatného sezení,“ varuje Hyhlíková.

Doporučuje proto aerobní pohyb: „Svaly se dobře zásobí, mozek se dobře zásobí kyslíkem. Přirozený pohyb má dobrý vliv i na psychiku.“

A dodává: „Psychika je velká čarodějka a ve chvíli, kdy člověk trpí izolací, tak se podepíše na zdravotním stavu.“

Proč a o čem píše Hyhlíková humoristické verše? Poslechněte si celé Hovory.

autor: Eva Hůlková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.