Nezakazujme lidem otevřít si okno, kritizuje developer směrnici EU o nízkoenergetických domech

7. červen 2017

Od roku 2020 se mají podle evropské směrnice, kterou Česká republika přijala, stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Jak se čeští developeři, investoři a úředníci připravují? Jsou "zelené budovy" opravdu nutné, nebo jde o výmysl eurobyrokracie nebo dokonce marketingový trik?

„Rozhodnutí Evropské unie je správné. Uživatelům to přináší spoustu výhod. My jinak vlastně nestavíme,“ uvedl v pořadu Pro a proti výkonný ředitel developerské společnosti JRD a člen České rady pro šetrné budovy Martin Svoboda.

Podle něj je prvním přínosem úspora spotřeby energií a provozních nákladů na bydlení. „Další výhoda dopadá na nás všechny, a to je dopad na životní prostředí, tedy snížení uhlíkové stopy a dlouhodobá udržitelnost rozvoje.“


Většina lidí bohužel ještě nemá zkušenost, jak kvalitní prostředí nabízejí nízkoenergetické budovy. Jsou dvě skupiny lidí: ti, kteří už zkušenost mají, a ti, na které tato zkušenost ještě čeká. A všichni z toho budou mít užitek. Martin Svoboda

Ředitel je přesvědčen, že se málo mluví o tom, že v takových budovách se zvyšuje kvalita a komfort, mimo jiné díky systému řízeného větrání, které zajišťuje přívod čerstvého vzduchu, ale i výrazně snižuje množství prachu i hluku.

Okna v nízkoenergetických budovách otevírat možné je, odmítl Svoboda kritiku odpůrců konceptu. „Uživatel budovy se tak ale připravuje o nějaké výhody: vniká dovnitř prach a hluk.“

Generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec považuje směrnici za špatnou kvůli tomu, že neumožňuje stavět jiné budovy. „To zásadně poškodí ne developery, ale zákazníky.“


Zákazník si nebude moci vybrat. Předpokládá se, že je naprosto hloupý, a rozhoduje za něj Evropská unie. Evžen Korec

„My nejsme principiálně proti nízkoenergetickým budovám, pro některé zákazníky mají význam. V současné době se tyto stavby podílejí na trhu asi pěti procenty.“

Korec si myslí, že je potřeba nejdříve stanovit, co to vlastně je kvalita bydlení. „V lokalitách, kde není velké množství prachu nebo hluku, je ideální bydlení takové, kde si otevíráte okno, a tak i bydlení přírodě, pokud v ní stavby jsou.“

„Aby fungoval koncept nízkoenergetického domu, tak po většinu roku není možné otevírat okna,“ připomněl ředitel.

Ten chápe, že někomu vyhovuje, když si v nízkoenergetickém domě neotevře a žije odděleně. „Ale pro většinu lidí je nemožnost otevřít si okno zásadní nevýhodou a diskomfort bydlení.“

„Nenutil bych ty, kteří si chtějí doma otevírat okna, aby jen kvůli úspoře energie tak nemohli činit. To je systém jako za rozvinutého socialismu,“ kritizoval unijní směrnici Evžen Korec.

autoři: pdu , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.