Netanjahu vezme do vlády i extremisty, rasisty a homofoby, aby se vyhnul trestnímu stíhání, míní analytička Kalhousová

4. listopad 2022

Předčasné parlamentní volby v Izraeli přinesly velký politický comeback Benjamina Netanjahua, který může sestavit jednu z nejpravicovějších vlád v historii země. „To není jenom pravicová vláda, to je extrémně náboženská vláda. Pokud ji složí strany, které se teď rýsují, tak bude postavená na hlasech extremistů s velkým E. Jsou tam strany otevřeně rasistické nebo které považují homosexualitu za úchylku,“ upozorňuje analytička Irena Kalhousová.

Netanjahu podle ní žije jen politikou, v tuto chvíli se ale zajímá o jiné věci než o prosazování svého politického programu. „Čelí trestnímu stíhání a ví, že má větší šanci se mu vyhnout z pozice premiéra než řadového poslance, nebo dokonce člověka, který vůbec není v politice. Je to čirý pragmatismus,“ soudí.

Čtěte také

„Začínal jako liberál, ale v posledních několika letech se proměnil a stal se typickým populistickým politikem, který hledá vnitřního nepřítele a společnost spíše rozděluje. A aby zachránil sám sebe, je připraven zpochybnit i základní pilíře demokratického státu,“ upozorňuje analytička.

Velká část izraelské populace věří Netanjahuovi v tom, že jeho trestní stíhání je komplot, za kterým stojí soudy pod vlivem levice a liberální média. „Je to prostě rozdělená společnost. Pojďme se zeptat voličů Andreje Babiše, jestli jim nevadí, že čelí trestnímu stíhání. Myslím, že je to velmi podobné,“ podotýká ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.

Za jeho vlády Izrael neprošel dramatickými konflikty a ekonomicky se mu dařilo.
Irena Kalhousová

V Netanjahuovi vidí vůdce, kterému mohou důvěřovat, například pokud jde o zajištění bezpečnosti. „On měl bezpečnostní situaci pod kontrolou, za jeho vlády Izrael neprošel dramatickými konflikty a ekonomicky se mu dařilo. Na tom on má své zásluhy. Tak se na to dívají Izraelci, Palestinci a izraelští Arabové mají pohled jiný,“ dodává.

Hrozba pro demokracii

Právě arabská menšina má z návratu Netanjahua do křesla premiéra strach, v jeho vládě by například mohl zasednout Itamar Ben-Gvir, který je lídrem jedné ze stran možné vládní koalice.

Ortodoxní pohled na judaismus zastává naprostá menšina, která ale chce určovat pravidla hry ve veřejném prostoru.
Irena Kalhousová

„Mluvil o tom, že arabští obyvatelé by měli projít testem loajality. Je třeba říci, že nebyl přijat do armády, protože byl příliš radikální. Jako právník obhajoval obviněné z útoků na izraelské Araby. Nic neskrývá a na radikálním postoji si postavil kariéru,“ varuje.

Obavy by podle Kalhousové měli mít nejen izraelští Arabové a příslušníci LGBT komunity, ale kdokoli, kdo není součástí názorového proudu nové koalice. „Ortodoxní pohled na judaismus zastává naprostá menšina, která ale chce určovat pravidla hry ve veřejném prostoru,“ přibližuje.

Čtěte také

„Izrael se definuje jako stát demokratický a židovský. Najít balanc mezi těmito dvěma principy bylo od začátku těžké, ale společnost se o to snažila. Nyní se dostává do vlády koalice stran, která chce protežovat ten židovský charakter státu,“ doplňuje.

Náboženští fundamentalisté sice ve volbách dostali relativně málo hlasů, Netanjahu se ale o ně bude opírat ve snaze udržet se u moci za každou cenu.

„Bude se snažit tuto extrémní koalici udržet minimálně dokud nebude zrušeno trestní stíhání proti jeho osobě. Pak do ní třeba přibere liberálnější pravicové strany, které mu nedávají zelenou na ovlivňování soudu. Jak velké škody napáchá na izraelské demokracii, to si musíme teprve počkat,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související