Německo chystá zákon na ochranu hmyzu
Německo plánuje zákon na ochranu hmyzu, který by měl snížit používání pesticidů. Chce do projektu investovat miliony eur, píše německá odnož evropského serveru Local s odkazem na spolkovou ministryni životního prostředí Svenju Schulzeovou. Podle ní lidstvo hmyz potřebuje, a ten si tak zaslouží ochranu vlastním zákonem.
Plán předpokládá investici jednoho sta milionů eur ročně a dalších pětadvacet milionů na výzkum. Německo chce také přestat betonovat novou půdu pro silnice nebo výstavbu domů a rovněž chce omezit světelné emise, které v noci matou šestinohé tvory.
Hmyzu je čím dál méně. Může dokonce úplně vyhynout
„Motýli, brouci nebo vážky mohou během následujícího století vyhynout a spustit katastrofální zhroucení všech přírodních ekosystémů. Píše to francouzský deník Le Monde s poukazem na studii původně zveřejněnou v časopisu Biological Conservation. Práce vědců z australských univerzit v Sydney a Queenslandu, představuje první světovou zprávu o evoluci populací hmyzu.
Návrh ministerstva životního prostředí také předpokládá, že spolková vláda stanoví pravidla pro „ekologicky a přírodně únosné používání pesticidů a výrazné snížení jejich výroby, stejně jako pro užití a výrobu dalších látek, které poškozují biotopy hmyzu“, informuje Local.
Ministerstvo plán předložilo po historickém vítězství ekologů v Bavorsku. Jeden a tři čtvrtě milionu lidí tam letos podepsalo rekordní petici, která požaduje referendum na „záchranu včel“ a organičtější zemědělství, více zelených ploch a větší ochranu před chemikáliemi.
Vysokého počtu podpisů bylo dosaženo navzdory odporu vlivné farmářské lobby, která prohlásila, že něco takového by mělo značný finanční dopad na celé odvětví. Zároveň obvinila veřejnost, že „zemědělce šikanuje“.
Přes odpor CDU
Podle poznatků Institutu Maxe Plancka v posledních letech v Německu hmyzu prudce ubývá. V současnosti je ho jen čtvrtina množství oproti roku 1989 a 39 % druhů v posledních dvou letech vyhynulo.
Ivan Hoffman: Hrozivý úspěch, u kterého končí legrace
Pokud se o někom řekne, že je „obtížný hmyz“, myslí se tím vlezlost, dotěrnost, neboť hmyz lidem svou aktivitou nikdy neimponoval. Nyní se ovšem zdá, že člověk je v boji s hmyzem natolik úspěšný, že končí veškerá legrace.
Ministryně Schulzeová navrhuje, aby bylo do roku 2023 úplně zakázáno používání herbicidu glyfosát.
Schulzeová, která je členkou Sociálnědemokratické strany (SPD), ale možná bude mít potíže přesvědčit k přijetí zákona své vládní partnery, křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Ti ovládají klíčové ministerstvo zemědělství a tradičně hájí zájmy farmářů.
Ministryně zdůrazňuje, že ochranou hmyzu „budeme chránit především sami sebe“. Hmyz opyluje stromy a rostliny, a jeho klesající počet tak ohrožuje produkci potravin, ale i zdroje potravy ptáků, vysvětluje závěrem německý Local.
Související
-
Zemědělci si glyfosátem usnadňují život, veřejnost chce šetrné hospodaření, hájí zákaz náměstek
Podle náměstka ministra zemědělství Petra Jílka je prioritou resortu postupnými kroky celkově omezit používání přípravků na ochranu rostlin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.