Německé úřady prověřují AfD. Panuje v ní nostalgie po nacistickém režimu, tvrdí Winkelmannová

24. leden 2019

Největší audioportál na českém internetu

„Naše strana by si úplně vystačila, kdybychom diskutovali problémy dneška. Na tom ta strana vznikla, na kritice eura a Evropské unie. Toto jsou marginálie, které se týkají historie,“ oponuje zakládající člen AfD Petr Bystroň | Foto: Profimedia

Německá civilní kontrarozvědka zkoumá, jestli se členové Alternativy pro Německo (AfD) nepřiklánějí k neonacismu. Interní zpráva Spolkového úřadu na ochranu ústavy zmiňuje například i výrok člena berlínské AfD Bernda Pachala z roku 2016, který označil politiku zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v protektorátu za „chytrou“.

Poslanec AfD Petr Bystroň ale odmítá, že by dotyčný Heydricha adoroval: „On napsal: ‚Češi byli v roce 1939 obsazeni, z čehož opravdu nebyli nadšeni. Po několika letech se ale v protektorátu vedlo poměrně lépe a situace se zlepšila. To byla chytrá politika Heydricha,‘“ cituje Bystroň s tím, že sám s názorem nesouhlasí a jde prý o řadového člena strany.

Připomíná také, že sama AfD podobné výroky přísně kontroluje. Došlo například k rozpuštění mládežnické organizace strany v Dolním Sasku, která byla podle Bystroně oprávněně sledována Spolkovým úřadem na ochranu ústavy.

Jsem silný antikomunista. Přesto je možné říct, že za komunistů bylo něco dobré, třeba rodinná politika v 70. letech. Když toto řeknete o nacistech v Německu, tak přijdete o místo.
Petr Bystroň

Bývalý bavorský předseda strany ale upozorňuje na to, že úřad je pod velkým politickým tlakem, aby zahájil sledování AfD. „Bývalý šéf Hans-Georg Maaßen to několikrát odmítl, a proto byl odejit. Teď nastala kuriózní situace, kdy úřad řekl, že nás bude ještě kontrolovat, jestli nás může sledovat. A ve veřejnosti nastal dojem, že už jsme sledováni,“ upřesňuje.

Němci s jiným názorem než Merkelová byli označeni za populisty. V Chemnitzu to jen vybublalo, tvrdí expert

Protesty v saském městě Chemnitz

V Saské Kamenici, tedy v německém Chemnitzu, snad mají proběhnout další demonstrace. Začaly koncem srpna s vraždou místního obyvatele. Podezřelí jsou cizinci. 

Úřad je prý zneužíván k diskreditaci politické konkurence, sám Bystroň byl v minulosti sledován bavorskou odnoží úřadu kvůli sympatizujícím výrokům o Identitárním hnutí. Soud prý ale rozhodl, že jeho sledování i domovní prohlídka byly nezákonné.

„Naše strana by si úplně vystačila, kdybychom diskutovali problémy dneška. Na tom ta strana vznikla, na kritice eura a Evropské unie. Toto jsou marginálie, které se týkají historie,“ dodává zakládající člen AfD.

Nahnědlá mentalita

„To bohužel v nitru vaší strany nejsou marginálie. V těch dokumentech je asi 500 stran výroků, které pronášejí členové AfD mimo parlamentní půdu. Velice silně to rezonuje s nacistickou ideologií a slovníkem. Jsou tam citáty, že Poláci vyprovokovali 2. světovou válku. Spousta těch věcí se týká německých dějin a nostalgie po nacistickém režimu,“ reaguje bývalá ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová.

Nelze tvrdit, že komunisté měli dobrou rodinnou politiku. Nemůžeme říkat, že Reinhard Heydrich byl v něčem dobrý – stál na špatné straně dějin stejně jako Hitler, Stalin, Lenin nebo Klement Gottwald.
Neela Winkelmannová

V Bavorsku se prý setkala s lidmi, kteří sympatizují s nacistickým režimem: „Veřejně velebili Adolfa Hitlera, že z ulic stáhl bezdomovce, nebyla nezaměstnanost a postavil dálnice. To je taková bavorská nahnědlá mentalita, v těch obcích přežívá spousta lidí symptatizujících s nacistickým režimem,“ popisuje svou zkušenost.

Nostalgie po minulosti nás okrádá o budoucnost, píší Financial Times k návratu nacionalismu

Příznivci brexitu

Nad vlivem stesku po minulosti na politiku se zamýšlí komentátor britského deníku Financial Times Philip Stephens. Voliči ve Francii, Spojených státech a Velké Británii podle něj hledají útěchu ve starých jistotách, které si ale příliš idealizují.

Winkelmannová připomíná i výrok předsedy AfD Alexandra Gaulanda o tom, že nacistické zločiny byly „jen ptačím trusem na jinak velkolepé tisícileté historii Německa“. „To je šéf vaší strany, ne nějaký chudák někde v Berlíně. Takové výroky se objevují pravidelně,“ upozorňuje.

„Německo dělá velmi dobrou práci, když sleduje extremisty nalevo i napravo. Po zkušenostech s dvojí totalitou vyvinuli koncept demokracie schopné se bránit. (...) Nic lepšího než demokracii nemáme a bez ní jsme opravdu ztraceni,“ uzavírá.

autoři: Veronika Sedláčková , ert

Související