Němci hranice nezavřou. Ale když se bude zneužívat jejich přístup, bude víc kontrol, říká velvyslanec
„Německou stranou je Česko vnímáno jako jisté nebezpečí, ale jsou velmi racionální a snaží se k nám přistupovat stejně jako k ostatním sousedům s rizikovými oblastmi,“ říká český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.
Německo zařadilo Českou republiku na seznam rizikových zemí kvůli zhoršující se epidemické situaci. Češi cestující do spolkové republiky tak musejí až na výjimky do karantény.
Velvyslanec Kafka označuje německý přístup za chirurgický: soustřeďuje se na problematické regiony, ale zároveň zohledňuje i hospodářské zájmy nebo dobré sousedské vztahy.
Čtěte také
„Německá strana nepřehání, ale nemůže si dovolit brát věc na lehkou váhu,“ podotýká Kafka s tím, že výjimky platí pro pendlery a řidiče kamionů.
„K žádnému zavírání hranic nedojde. Může přibýt kontrol, ale jen pokud by docházelo k masivnímu zneužívání německého benevolentního přístupu nebo nekontrolovanému nárůstu infekcí,“ předpokládá velvyslanec.
Jako běh na dlouhou trať
Německo zatím pandemii koronaviru zvládá poměrně úspěšně. Podle velvyslance je za tím konzistentní postup vlády, kvalitní zdravotnictví i disciplinovanost a trpělivost veřejnosti.
Čtěte také
„Němci ke koronaviru přistupovali tak, že s námi bude delší dobu, dokud se nepodaří vyvinout vakcínu. A že je třeba to brát jako běh na delší trať, ne mít krátkodobě dobrá až exkluzivní čísla,“ soudí Kafka.
I v německých městech včetně Berlína se sice konaly demonstrace proti restriktivním opatřením vlády, účastnili se jich prý ale zejména dlouhodobě nespokojení voliči Alternativy pro Německo, pro které je povinnost nosit roušky pouze rozbuškou, a lidé, kteří nejsou spokojení s tím, jak s nimi vláda komunikuje.
„Podle nedávných průzkumů 60 procent občanů plně souhlasí se stávajícími opatřeními a až 80 procent nemá pochopení pro lidi, kteří se vzpírají rouškám,“ uvádí diplomat s tím, že nespokojenci tvoří poměrně omezený segment německé společnosti.
Na jaře v Česku i v Německu fungoval faktor strachu. Potom u Němců sílil pocit zodpovědnosti. Nechce se jim riskovat karanténu.
Tomáš Kafka
Kafka vyzdvihuje roli německé kancléřky Angely Merkelové:
„Německou veřejností je vnímaná jako určitá instituce. Když to trochu přeženu, tak jako evropská královna, která se nemusí ke všemu vyjadřovat, ale každou debatu dokáže rámcovat a uklidňovat, když je třeba, ale zároveň dát impuls, aby společnost neměla pocit, že stagnuje.“
Čtěte také
Příští rok na podzim ovšem Německo čekají volby. „Je teď oblíbenou zábavou všech pozorovatelů německé politické scény sázet se, kdo by mohl být kancléřčiným nástupcem. Nakonec to většinou končí tím, že nejspíš opět Angela Merkelová. I když ona nebude k dispozici,“ uzavírá velvyslanec.
Jak Němci hodnotí vládní pomoc ekonomice? Dozvíte se v záznamu Interview Plus.
Související
-
Středula: Zaměstnanci přijdou s novým kurzarbeitem o třetinu příjmů, v Německu dostávají 100 procent
Podle šéfa odborů by se mělo diskutovat o tom, co jsou a nejsou ochranné prostředky, zda zaměstnavatel může jejich nošení nařídit, aniž by jim například zajistil roušky.
-
Petr Holub: Druhá vlna zavírání ekonomiky už nastala
„Musíme zpátky do práce,“ vyzval kandidát na předsedu německé Křesťansko-demokratické unie Friedrich Merz a způsobil tím v době koronavirové notný poprask.
-
Ondřej Neff: Případ nezákonné roušky
Týden uplynul a už tu máme další přestupek zákona. Když to půjde takhle dál, z pondělní glosy udělám černou kroniku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.