Nekončící seriál o podnikateli Železném

27. duben 2001

Veřejnost si už zvolna začíná zvykat, že se týden co týden objeví něco nového kolem ekonomických aktivit Vladimíra Železného. Někdy je to vysloveně silné kafe, jako v období Velikonočních svátků, kdy si vyšetřovatelé nejprve velmi brzo ráno dojeli pro ředitele TV Nova domů a dopravili jej - tedy jako zadrženého - k devítihodinovému výslechu, přičemž ze hry nebyla ani varianta uvalení vazby.

K tomu sice nakonec nedošlo, ale proti mediálnímu magnátu bylo vzneseno obvinění za to, že se snaží poškodit svého věřitele, tedy původního amerického investora Novy Ronalda Laudera. Toho Železný jak známo z provozu Novy a tedy z jejích příjmů před dvěma lety vyšachoval a podle rozhodnutí mezinárodní arbitráže mu má zaplatit přibližně miliardu českých korun.

Následující den už byl Železný u dalšího výslechu a přišlo druhé obvinění, totiž za to, že nezaplatil sedmimiliónovou daň za dovoz cenných obrazů. Ještě o Bílé sobotě v pořadu Volejte řediteli Železný sdělil svým divákům že je nevinný, ale o několik desítek hodin později Ředitelství cel dostalo předmětnou částku poštou, což dost dobře nešlo vidět jinak, než jako svého druhu doznání. To by sice mohlo sehrát roli jako polehčující okolnost u soudu, ale skutek sám, totiž podvodný způsob dopravy uměleckých děl bez cla, justice těžko může ignorovat.

Několik dní pak ředitel TV Nova zachovával k případu mlčení ale tento týden nakonec uspořádal tiskovou konferenci, na které tvrdil, že dodatečně clo zaplatila bez jeho vědomí skupina právníků a podnikatelů s ním spojená. "Byla to blbost," prohlásil doslova Železný a dodal, že konkrétní jména horlivců teprve zjišťuje, aby jim prý mohl vynadat.

Jak Železný dále vysvětlil, tušil, že zaplacení daně bude veřejnost vnímat jako přiznání. On se však prý ničeho nezákonného nedopustil a plnou odpovědnost nese podle něj pouze galerista, Čechoameričan, George Novotný. Ten jako majitel amerického pasu, stěhující se do Prahy, za dovoz vzácných obrazů nemusel českému celnímu úřadu nic hradit. Ale právě Novotný tvrdí, že díla koupil v zahraničí Železný a on mu je za finanční odměnu toliko bezcelně dovezl.

To také Novotný už před časem prohlásil v notářsky ověřeném textu. Toto prohlášení učinil po té, co se začal domnívat, že se jej Železný snaží profesionálně zničit. Pan ředitel na tiskové konferenci připustil někdejší rušné obchodní kontakty s Novotným. Ten se jej pak ale prý snažil vydírat a po Železného upozornění se ocitl na dva měsíce ve vazbě. Dnes je ovšem už propuštěn a ředitel Novy čelí obvinění, i když, jak sám zdůrazňuje, toliko obvinění z návodu k trestnému činu.

Ředitel TV Nova během tiskové konference nemohl pominout i případ miliardy, jíž by měl zaplatit Lauderově společnosti CME. Veřejnost si jistě pamatuje Železného prohlášení, že částku uhradí, i když si asi lámala hlavu z čeho, neboť ředitel svůj četný majetek přepsal už dříve z části na bývalou ženu, z části na společnosti, ve kterých figurují jeho právníci, což se týká i unikátní sbírky moderního umění. Krátce nato se však objevila zpráva, že miliardu Železný zaplatil, ale nikoliv CME, nýbrž do té doby zcela neznámé lichtenštejnské nadaci Astrona. Od té údajně dostal v přepočtu miliardu korun před třemi lety za akcie firmy ČNTS. Ty však nyní Lauderovou vinou klesly na minimum a Železný tudíž Astroně onu miliardu vrátil a neměl by - aspoň podle jeho právníků - už nic dávat Lauderovi.

To ovšem vypadalo od počátku podezřele. Na scéně se pak navíc objevily dvě verze smlouvy s Astronou, přičemž jedna z nich je podvrh, protože na ní figuruje pražská adresa, na které Železného kancelář ještě nesídlila v době, kdy byl kontrakt sepsán. A k dovršení všeho pak kopie smlouvy, kterou jako první přinesli k soudu Železného právní zástupci ze soudního spisu zmizela a tak nelze zjistit, která z nich to byla.

Následovala nezbytná vzájemná obvinění - Železného tým tvrdil, že řádnou smlouvu někdo ze spisu ukradl a vyměnil ji za onu se špatnou adresou, zástupci Ronalda Laudera naopak říkají, že totéž učinili Železného lidé, když si uvědomili svou chybu.

Nepřehledná situace by za jistých okolností snad mohla skončit patem, který by ovšem představoval Železného vítězství, neboť by Lauderovi už nic platit nemusel.

Jak se však zdá, dosáhnout takového stavu bude pro Železného asi trochu těžší. Do hry totiž vstoupili lichtenštejnské orgány, které začaly v dubnu vyšetřovat miliardovou transakci s Astronou, a vedou trestní řízení vůči dvěma lidem. Jedním z nich má být švýcarský obchodník Walter Schlegel, který před třemi lety při podpisu smlouvy se Železným Astronu zastupoval. Lichtenštejnské úřady vystavení směnky na více než dvacet osm miliónů dolarů, tedy onu miliardu korun, prověřují kvůli podezření, že byl při obchodu porušen zákon. Českým vyšetřovatelům - jak aspoň uvádí deník Mladá Fronta Dnes - nabízejí svou pomoc.

Tu česká strana asi těžko odmítne a věc se může dost rázně posunout dál. Tuzemští policisté totiž neoficiálně hovoří o tom, že si podle jejich náhledu na věc Železný miliardovou transakci s Astronou vymyslel s cílem poškodit CME.

Jak vidno, celé je to hra dosti vysoká a čistě právě nevypadá. Včetně neodbytně se vtírajícího dojmu, že by se někteří současní Železného partneři ředitele TV Nova docela rádi zbavili. Seriál na téma Vladimír Železný zřejmě nekončí.

ČRo 6 / RSE

27. dubna 2001

Napište nám, co si o tom myslíte VY: rse@cro.cz

Spustit audio

Více z pořadu