Někdy se nestačíte divit, jak málo stačí, aby se z obyčejného člověka stal vrah, popisuje plukovnice Hofmanová
Bývalá kriminalistka plukovnice Jiřina Hofmanová vyšetřovala orlické vraždy, zaváděla novou metodu behaviorální analýzy nebo napsala odbornou knihu Jak se vraždí v Česku. „Co se děje s tělem, když se naloží do louhu, jsme se dozvěděli, až když jsme vytáhli první sud z Orlíku,“ říká v pořadu Hovory s tím, že do té doby neměli podobné zkušenosti ani soudní lékaři.
Čtěte také
„Dozvěděli jsme se, že ten sud, pokud je v určitých teplotních podmínkách – to znamená, že okolní teplota okolo 2 až 5 stupňů –, tak se tělo přestane rozkládat a zachová se.“
„Nejhorší pro mne bylo, když proti mně seděl pachatel, o kterém jsem předpokládala, že s největší pravděpodobnostní je tím, kdo to spáchal, a neměla jsem dostatek důkazů. Proto jsme začali dělat videografy a vrhli se na profilování pachatelů a podobně,“ popisuje důvody, proč se v 90. letech pustila do dalšího vzdělávání a vymýšlení metod objasňování trestných činů.“
Stačí jen málo
Jiřina Hofmanová přiznává, že se stávalo, že jí samotné bylo odhaleného pachatele líto.
„Samozřejmě, protože jsem měla výhodu v tom, že jsem hodně empatická, hodně naslouchám a i pachatelé jsou jen lidi. A zastihnete v jejich velice těžké životní situaci.“
Čtěte také
„Když se jich zeptáte, kdo jim v jejich životě pomohl, nebo kde mají svou ,Achillovu patu‘, tak se rozpovídají. Vy pak jen posloucháte a nestačíte se divit, jak málo stačí, aby se z obyčejného člověka stal pachatel i nejzávažnějšího skutku.“
Existuje něco jako talent pro kriminalistiku? „Detektivní instinkt je něco, o čem kriminalisté rádi hovoří. Nicméně to je něco, co musíte mít v sobě a musí tam být zkušenost.“ A dodává: „Pro mě je to například čichový vjem, zrakový vjem, sluchový vjem. A to je všechno, co vám potom dává dohromady celý obraz, který se postupně skládá.“
Musela nosit zbraň, naučila se hlídat si své okolí a doma zavedli bezpečnostní opatření. Jak vypadá život kriminalistky? To si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Vladimíra Kroce.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.