Největší mokřad na světě zachvátil mimořádný požár. A může se opakovat každých 17 let, varují vědci

Největší tropický mokřad na světě, brazilský Pantanal, už v červnu zachvátily plameny. A oblast stále hoří i v druhé polovině srpna. Podmínky vhodné pro vznik požáru v této oblasti zesílila klimatická změna. Anglická mutace španělského listu El País s odkazem na novou studii píše, že pokud bude oteplování pokračovat, podobně rozsáhlý požár by mohl mokřad zasahovat pravidelně.

Odhaduje se, že jen v červnu plameny pohltily 440 tisíc hektarů lesa. Je to neobvykle vysoké číslo, když vezmeme v potaz, že sezóna požárů v této oblasti obvykle začíná až v červenci a vrcholu dosahuje během srpna a září.

Spolu s ničivými požáry z loňského podzimu tak Brazílie přišla o více než 1,2 milionu hektarů pralesů, což rozlohou odpovídá polovině Belgie.

Čtěte také

„Podmínky příznivé pro vznik požárů, jako je sucho, horko a vítr, o 40 procent zhoršila klimatická změna,“ varuje zpráva organizace World Weather Attribution (WWA). Výzkum sice ještě není recenzovaný, ale metodiky, které vědci používají, umožňují objasnit, co se s Pantanalem děje.

Studie zdůrazňuje, že kvůli změně klimatu je pravděpodobnost výskytu požárů v oblasti Pantanal čtyřikrát až pětkrát vyšší, přičemž důsledky ohňů mohou být až třikrát horší a požáry se mohou opakovat přinejmenším každých 35 let.

„V roce 2024 jsme zaznamenali nejnižší hladiny vody v řekách regionu Pantanal, což spolu s vysokými teplotami v kombinaci s malými srážkami vytvořilo dokonalé podmínky pro katastrofu tohoto rozměru,“ vysvětluje spoluautor výzkumu a vědec z Évorské univerzity v Portugalsku Filippe Santos.

 

Mokřad vysychá

Zatímco v šíření požárů hrají roli i další faktory, jako je typ vegetace nebo změny ve využívání půdy, studie se zaměřila výhradně na to, jak změna klimatu ovlivňuje meteorologické podmínky, které pomáhají šíření plamenů.

Čtěte také

Vědci zjistili, že pokud teplota na Zemi do konce století vzroste o 2 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou, zvýší se pravděpodobnost červnových požárů v Pantanalu o polovinu. V takovém případě by se plameny v tropickém lese opakovaly zhruba jednou za 17 let, cituje z výzkumu El País.

„Oteplování planety způsobuje, že mokřad vysychá, mění se v troud, což zlepšuje podmínky pro šíření i malých požárů, které se rychle mohou změnit ve zničující oheň,“ vysvětluje Clair Barnesová z Granthamova institutu v Londýně.

Pro získání dat výzkumný tým analyzoval historické chování proměnných v oblasti Pantanal, jako jsou maximální teploty, relativní vlhkost, rychlost větru a množství srážek. Poté vědci porovnali údaje s klimatickými modely, které odhadují, jak zvyšování teploty na Zemi mění právě tyto ukazatele.

Výsledek prý nebyl neočekávaný. V červnu všechny proměnné kromě relativní vlhkosti překonaly dosavadní rekordy.

Znepokojivý je také fakt, že Pantanal stále hoří. Jak zdůraznila vědkyně Barnesová, pokud byl červen, který není obvyklým obdobím požárů, tak drastický, lze očekávat, že podobnou sílu budou mít i požáry v následujících měsících, uzavírá španělský list El País. 

Poslechněte si i další reportáže a analýzy. Snaha umístit raketové systémy v Polsku ukazuje na absenci mezinárodních pravidel pro zbrojení. Srbsko hraje v mezinárodní politice na všechny strany. Češi objevují polské pláže u Baltského moře a Číňanům se zjednoduší sňatky kvůli zmenšování populace. 

autor: Jakub Rerich
Spustit audio

Související