Nejrozšířenější lidský genom v Evropě doby ledové pochází z Dolních Věstonic
Nová genetická studie zveřejněná v časopise Nature ukázala, že předci většiny dnešních Evropanů přišli na kontinent zhruba před 38 tisíci lety. Pro naše vědce, ale bylo zajímavější to, jaký typ člověka v době ledové v Evropě převládal.
Podle výsledků mezinárodního týmu, na kterém se podíleli i čeští archeologové z Masarykovy univerzity v Brně to byl genofond lidí z Dolních Věstonic.
Archeologové zkoumali proměnu DNA u Homo sapiens té doby. Když se ale dostaneme do Věstonic a posuneme do období kolem 35 tisíc let zpět, DNA je zde už o mnoho více společná.
„Tyto vzorky už vytvářejí jednotný genetický cluster Věstonice,“ potvrdil v Dnešním Plusu ředitel Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jiří Svoboda. Ten je zároveň vedoucím výzkumné základny Archeologického ústavu AV ČR v Dolních Věstonicích.
Jde tedy o jednu populaci, která je definovatelná, a už se nepředpokládá, že by do ní geneticky migrovaly zvenčí další. „A ta přetrvává v Evropě dále, a nejen ve Věstonicích. Je doložena mimo jiní i v Itálii, Belgii nebo Rakousku.“
Vědci měli k dipozici 51 vzorků kosterních pozůstatků z celé Evropy, novinkou ale byla metoda kterou použili. Tu nedávno vyvinuli němečtí genetici: dokáží díky ní rozlišit mnohem lépe původní DNA od genetických nánosů, které se na pozůstatky dostávaly v průběhu doby.
„Záměrně jsme vyčkávali, a chtěli jsme napřed udělat úplný popis koster. V roce 2006 byla vydána velká kniha čistě o morfologii kostí a jejich kontextu,“ vysvětlil archeolog.
Mezitím se vyprecizovala metoda získávání autentické DNA. „Teprve tehdy jsme zahájili spolupráci s genetiky.“
A výsledky nové studie tak potvrdily, co výzkum českých archeologů už delší dobu naznačoval. „Ono se to tuší už delší dobu, ale je pěkné, že to všechno zapadá i do toho, co jsme si mysleli na základě našich klasických prací.“
„My děláme popisy koster, kultury, technologií, způsobu života a lovu, a teď máme nový pohled genetiky. A já jsem rád, že to celkem sedí. Je to povzbuzující,“ shrnul Jiří Svoboda.
Vědci samozřejmě objevili v Evropě i jiné, starší nálezy z odlišných genetických populací, ale vždy šlo jen o jednotlivce, ze kterých nelze genom řádně stanovit.
A právě v tom byl nález celého souboru jedinců ve věstonické lokalitě výjimečný. Věstonický genofond, který měli tehdejší lidé společný, se zatím jeví jako největší a nejstarší v historii Evropy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.