Nejdelší krajta z Everglades

Samice krajty měřila 5 metrů a 35 centimetrů a vážila 74,6 kilogramu.
Samice krajty měřila 5 metrů a 35 centimetrů a vážila 74,6 kilogramu.
V národním parku Everglades byl uloven zatím největší exemplář invazivní krajty tmavé. Víc než pětimetrový had byla samice s rekordně vysokým počtem vajíček uvnitř těla.

Unikátní ekosystém mokřin v Národním parku Everglades na Floridě se už léta potýká s invazí hadů. Krajty tmavé (Python molurus bivittatus) pocházejí z jihovýchodní Asie, ale po celém světě se chovají jako zájmová zvířata. Do mokřin Everglades krajty utekly nebo je snad vypouštěli nezodpovědní chovatelé. První zprávy o jejich výskytu pocházejí z roku 1979, kolem roku 2000 se jejich populace stabilizovala a dnes přemnožené krajty hubí místní faunu včetně vzácných ptáků, rysů, jelenů a aligátorů.

Novým důkazem o tom, jak floridské mokřiny nepůvodním hadům svědčí, je úlovek rekordně velké krajty. Samice ve výborném zdravotním stavu měřila 5 metrů a 35 centimetrů a vážila 74,6 kilogramu. Její tělo bylo tlusté celou stopu čili přibližně 30 centimetrů. Vědci z Floridského přírodovědného muzea hada označili za monstrózního. Je to vůbec největší krajta, jaká kdy byla ulovena v mokřinách Everglades. Dokazuje, že krajty tmavé zde přežívají velice dlouhou dobu a mohou dorůst značných rozměrů. Pro místní faunu je to další špatná zpráva, protože víc než pětimetrový had dokáže ulovit a spolknout prakticky všechno, co se mu zamane.

Everglades při pohledu z loďky
<p><iframe width="610" height="343" src="https://www.youtube.com/embed/s7bJEqbpsBs" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>

Úlovek monstrózní krajty přinesl ještě jeden rekord: v jejím těle vědci našli 87 vyvíjejících se vajíček. O dvě vejce tak překonala dřívější rekordmanku, 5,12 metru dlouho samici s 85 vajíčky.

Zdroj: University of Florida