Neandrtálec s rakovinou kostí

6. červen 2013

Přinejmenším jeden neandrtálec trpěl stejným typem rakoviny kostí, jaký je běžný u moderních lidí. Dokazuje to zkoumání jeho 120 000 let starého žebra.

Nález pochází z jeskyně Krapina v severním Chorvatsku. Žebro se stopami po tumoru bylo objeveno někdy v letech 1899 až 1905, ale dlouhou dobu unikalo pozornosti. Jeho skutečná hodnota vyšla najevo teprve ve chvíli, kdy antropologové mezi stovkami kostí hledali takové, které by nesly známky výskytu nemocí.
Ve 120 000 let starém žebru, které patřilo dospělému muži, je prázdné místo, které naznačuje, že se zde kdysi nacházel nádor tvořený měkkou tkání.

Neandrtálec trpěl takzvanou fibrózní dysplázií, typem rakoviny, u kterého kostní tkáň nahrazuje buněčné vazivo. Fibrózní dysplázie se v moderní lidské populaci vyskytuje častěji než jiná nádorová onemocnění kostí. O tom, že by jí trpěli i neandrtálci, kteří se dožívali zhruba polovičního věku než my a žili v neznečištěném prostředí, však až dosud neexistoval žádný důkaz. Neandrtálec s fibrózní dysplázií je zároveň vůbec nejstarším případem rakoviny kostí – ty předchozí pocházejí z doby před pouhými 4000 lety.

Zdroj: PLOS ONE, ScienceDaily

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio