Neandrtálec s rakovinou kostí
Přinejmenším jeden neandrtálec trpěl stejným typem rakoviny kostí, jaký je běžný u moderních lidí. Dokazuje to zkoumání jeho 120 000 let starého žebra.
Nález pochází z jeskyně Krapina v severním Chorvatsku. Žebro se stopami po tumoru bylo objeveno někdy v letech 1899 až 1905, ale dlouhou dobu unikalo pozornosti. Jeho skutečná hodnota vyšla najevo teprve ve chvíli, kdy antropologové mezi stovkami kostí hledali takové, které by nesly známky výskytu nemocí.
Ve 120 000 let starém žebru, které patřilo dospělému muži, je prázdné místo, které naznačuje, že se zde kdysi nacházel nádor tvořený měkkou tkání.
Neandrtálec trpěl takzvanou fibrózní dysplázií, typem rakoviny, u kterého kostní tkáň nahrazuje buněčné vazivo. Fibrózní dysplázie se v moderní lidské populaci vyskytuje častěji než jiná nádorová onemocnění kostí. O tom, že by jí trpěli i neandrtálci, kteří se dožívali zhruba polovičního věku než my a žili v neznečištěném prostředí, však až dosud neexistoval žádný důkaz. Neandrtálec s fibrózní dysplázií je zároveň vůbec nejstarším případem rakoviny kostí – ty předchozí pocházejí z doby před pouhými 4000 lety.
Zdroj: PLOS ONE, ScienceDaily
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.