Ne dům se zahradou, ale byt poblíž centra. Mladí lidé dnes chtějí bydlet jinak než jejich rodiče

12. listopad 2015
Trendy

Jak a kde dnes chtějí bydlet mladí lidé? Jaký typ bytů je v kurzu a jaké bydlení dnes ztrácí na atraktivitě?

Na počátku 80. let se mladé páry stěhovaly do nově postavených panelových domů. Dobové trendy v bydlení byly státem jasně definované. Jak vypadal typický byt za normalizace, vysvětluje Cyril Říha z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, který se kulturou bydlení zabývá.

„Byl to třípokojový byt s kuchyňským koutem v panelovém bytě, asi 75 metrů čtverečních, se standardizovaným vybavením. Dispozice 3+1 tvořila v 70. letech 65 procent bytů. Bylo to formulované jako nejuniverzálnější řešení, které mělo splňovat veškerý průběh života.“

Samostatnou kuchyň oddělenou od obývacího pokoje, jaká byla v typickém 3+1, o kterém Cyril Říha mluvil, ve většině dnešních bytů nenajdete. „To je jedna z největších změn. Dříve byla kuchyň vyčleněná, dnes se stává krbem, kde se organizuje společenský život.“

Kromě samostatné kuchyně se v bytech mladých lidí v 70. a 80. letech vyskytovalo hodně zděděného nábytku, který často ne zcela odpovídal bytové dispozici. „Byty se často až zatarasovaly nábytkem, což je pro tuto dobu typické.“

V 90. letech a na přelomu milénia byl převládající trend a sen mnoha mladých párů bydlet ve vlastním domku se zahrádkou. Díky tomu se rozrůstala takzvaná satelitní městečka. Realitní makléř Tomáš Slavíček z vlastních zkušeností ví, že dnešní mladí lidé chtějí bydlet jinak. „Kupují nebo pronajímají byty poblíž centra, aby to měli blízko do školy, za zábavou, kamarády.“

Trend přílivu lidí zpátky do měst je podle Cyrila Říhy popsán v řadě teoretických prací z oblasti demografie. „Vlny cest z města a zpátky do měst se cyklicky střídají.“

Máme příliš romantickou představu o útěku z města. Na snímku satelitní městečko v Třešti

Jak příchod webových stránek změnil způsob prodeje a nákupu nemovitostí? „Všechno se zrychlilo. Dříve fungovaly vývěsné služby, pak byla Annonce, dnes jsou inzertní portály,“ říká Tomáš Slavíček.

Dnes je v módě bydlet ve starším cihlovém domě, který má osobitou atmosféru a stojí blízko kulturních a společenských center. V Praze mezi mladými lidmi stoupá obliba Letné, Karlína, svou pozici si udržují Vinohrady a Žižkov. A jaké nové trendy ve způsobu bydlení se dají očekávat v budoucnosti? Na to se pokusil odpovědět Cyril Říha. „Mladí lidé bydlí dřív samostatně, ale později zakládají rodiny. Takže se prodlužuje předmanželské bydlení singles.“

Trend, který k nám pravděpodobně brzy dorazí, je fenomén takzvaných baugruppen. Zjednodušeně řečeno se jedná o skupinu několika lidí, kteří společně koupí pozemek, s architektem si navrhnou bytový dům podle svých představ, zafinancují stavbu a pak v tom domě společně bydlí. „Sdílené bydlení je logické řešení problému, jak omezenými ekonomickými prostředky dosáhnout slušného bydlení. Je to běžná věc v zahraničí.“

Zda se předpověď Cyrila Říhy o kolektivní výstavbě a o větší poptávce po bytech pro takzvané singles nebo bezdětné páry splní, ukáže čas. Stejně tak jako to, zda se děti dnešní mladé generace budou jednou chtít z města stěhovat zpátky za jeho hranice.

autoři: Ivana Veselková , sch
Spustit audio