Následky havárie v ukrajinské jaderné elektrárně by byly oproti válce zanedbatelné, míní jaderný fyzik Wagner

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je jaderný fyzik Vladimír Wagner
Ruské raketové útoky ponořily Ukrajinu do tmy. Útoky zacílené na energetickou infrastrukturu ohrožují i ukrajinské jaderné elektrárny, které musely přejít do režimu havarijní ochrany. „Jaderná elektrárna je velice kompaktní a velký objekt. Poškodit ji i třeba přímým zásahem rakety je problematické. Lze zničit transformátory a podpůrná zařízení, zatím na ně ale Rusko neútočí,“ popisuje jaderný fyzik Vladimír Wagner.
Jak vysvětluje, elektrická síť funguje v situaci, kdy je produkce vyrovnaná se spotřebou. Velkým rizikem je tak podpětí, kdy je nedostatek výroby, i přepětí v důsledku nedostatečného odběru, kdy hrozí poškození zbývajících transformátorů.
Čtěte také
V případě jaderných elektráren riziko spočítá v tom, když přijdou o zdroj elektřiny potřebný pro chlazení. Pokud je elektrárna v provozu, zajišťuje si elektřinu sama, v případně odstavení ale přechází na záložní zdroje, například dieselové agregáty.
„Štěpná reakce se dá zastavit ze sekundy na sekundu. Problém je, že během provozu vznikají radioaktivní prvky, které se rozpadají a produkují teplo. Tepelný výkon elektrárny klesne na jednotky procent a dále klesá, ale i tak vyžaduje chlazení,“ uvádí s tím, že například vyhořelé palivo v bazénech se musí chladit měsíce a roky.
Wagner upozorňuje, že případná havárie některé z ukrajinských elektráren by byla zcela odlišná od té černobylské v roce 1986, protože jejich reaktory jsou v ochranném obalu, který brání úniku radioaktivity.
V Evropě bychom měli přehodnotit přístup k energetice a daleko větší důraz dát na bezpečnost a racionalitu bez ideologie.
Vladimír Wagnerf
„V Černobylu nastalo to nejhorší, co mohlo. K havárii došlo v průběhu štěpné reakce, kterou se nepodařilo včas zastavit. Zde by to mohlo být v důsledku zničení infrastruktury, takže postupné, výkon by byl daleko menší a oblast zasažení s nějakými zdravotními dopady by byla v řádu desítek kilometrů,“ srovnává s tím, že i následky případné havárie by byly zanedbatelné oproti dopadům války.
Více jádra
Jaderné elektrárny se dnes prý paradoxně stávají pro Ukrajinu výhodou, i protože je možné je lépe chránit protivzdušnou obranou než jiné daleko více rozptýlené tepelné elektrárny.
„V mírových dobách měla Ukrajina polovinu elektřiny z jádra a i dnes bez Rusy okupované Záporožské elektrárny dávají výkon asi devíti Temelínů, přitom spotřeba je dnes nižší,“ srovnává. Úkolem pro ukrajinské spojence je pak poskytnutí co největšího množství dieselových agregátů a dílů i odborníků pro rychlou opravu transformátorů.
Čtěte také
Česko by se podle Wagnera mělo na základě zkušeností z dění na Ukrajině lépe připravit na blackouty a jejich co nejrychlejší odstranění. Dodatečná opatření se ovšem promítnou i do zvýšených cen energií. Za ty je prý odpovědné nejen Rusko, ale i Evropa tím, jak přistupovala ke svému energetickému mixu a potlačovala jadernou a uhelnou energetiku.
„Německá Energiewende by vedla k obrovským problémům i bez té války. Nordstream a levný plyn z Ruska ten problém oddálil, ale byl by tu. V Evropě bychom měli přehodnotit přístup k energetice a daleko větší důraz dát na bezpečnost a racionalitu bez ideologie,“ uzavírá Wagner, podle kterého je nutné budovat nové jaderné zdroje.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.