Narkolepsie jako sezonní nemoc

22. srpen 2011
Monitor

Nárůst případů narkolepsie v Číně zřejmě nesouvisí s očkováním proti chřipce H1N1. Dokazuje to malý počet očkovaných pacientů i sezonní výskyt nových případů.

Narkolepsie je spánková porucha, která se projevuje zvýšenou spavostí. Ospalost se nedá potlačit vůlí a postižený člověk během dne náhle upadá do spánku. Záchvat může provázet i kataplexie, paralýza a halucinace. Příčinou narkolepsie je nedostatek neurotransmiteru hypocretinu, kvůli kterému mozkové neurony ztrácejí schopnost kontrolovat spánek a bdění. Po pandemii chřipky H1N1 v roce 2009 a 2010 se výskyt narkolepsie zvýšil, což některé studie dávaly do souvislosti s očkováním. Jiné naznačovaly, že příčinou může být dříve prodělaná streptokoková infekce.

Tým amerických a čínských vědců nyní provedl retrospektivní analýzu případů narkolepsie, které byly diagnostikovány v letech 1998 až 2011 v Pekingu. Ukázalo se, že výskyt narkolepsie má sezonní charakter. Nejvíce nových případů bylo diagnostikováno v pozdním jaře, především v dubnu, a na počátku léta. Téměř 7x méně lidí onemocnělo v listopadu. Mezi pacienty bylo také pouze 6 % těch, kteří dostali vakcínu proti chřipce H1N1. Tento nález očkování „očišťuje” a celá situace vědcům připomíná epidemii encephalitis lethargica, která následovala epidemii španělské chřipky v roce 1918. Zimní infekce může následovat nejen narkolepsie, ale také psychóza a Parkinsonova nemoc. Vědci se proto domnívají, že je potřeba věnovat větší pozornost autoimunitním procesům, které mohou v mozku spustit prodělané infekce.

Zdroj: Annals of Neurology

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu