Nabízíme divákům filmy, které nejsou běžně k zhlédnutí na velkém plátně, říká ředitelka Filmového festivalu Litoměřice

23. srpen 2023

Filmový festival v Litoměřicích – FiFeLi –  je podle jeho ředitelky Hany Galiové unikátní svou atmosférou menšího města. „Rádi říkáme, že v Litoměřicích se moc nemusí čekat ve frontách. Troufám si říct, že na všechny projekce se diváci a divačky dostanou.“

„Naše motto je, že nabízíme filmy, které nejsou běžně k zhlédnutí na velkém plátně. Držíme se zuby nehty této tradice, i když nám to někdy někdo rozmlouvá a není to úplně jednoduché, abychom každý rok promítli minimálně jednu projekci z 35 milimetrového pásu. I tím se pořád držíme v jakési unikátnosti nebo už ojedinělosti.“

Čtěte také

„Je to atmosférou, je to lidmi, je to krásným okolím Českého středohoří,“ shrnuje specifičnost festivalu Galiová.

Od jiných filmových festivalů se snaží odlišit také tím, že každým rokem volí určité zastřešující téma.

„Někdy se stane, že nějaké filmy nebo program máme společný. Je to dáno termínem distribučních premiér, takže je celkem pochopitelné, že ty filmy nejsou uvedeny jenom na jednom festivalu. Někdy se prolínáme, ale nevnímáme to jako nějaké negativum, ale jako poměrně správné plynutí věcí,“ dodává.

Jak obtížné je pořádat přehlídku, která si klade za cíl vyplnit mezery mezi velkými soutěžními festivaly a národními filmovými přehlídkami? A kde se vzala motivace pořádat kulturní akci v Ústeckém kraji? Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Lenka Buriánková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.