Na svaté Ludmile mě fascinuje doba, kterou prožila. Středověk byl velmi dynamický, říká spisovatel Oldřich Selucký

12. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatá Ludmila na okně kostela sv. Cyrila a Metoděje

Zábavnou formou přibližuje malým čtenářům životní osudy českých světic. Po svaté Anežce se na pulty knihkupectví dostává i příběh české kněžny s názvem Svatá Ludmila. „Chovám k ní obrovský obdiv. Ludmila je často viděna jen jako stín za svatým Václavem a to bych rád změnil. Ona stojí za to, aby byla uznána v tom, v čem ona sama byla veliká,“ vysvětluje spisovatel Oldřich Selucký, proč se rozhodl psát právě o české kněžně. „A Ludmila se navíc jmenuje moje maminka,“ dodává.

Selucký je autorem románových příběhů převážně pro děti v dobrodružném věku mezi 11 a 15 lety, třeba Strážce ohně. „Mé knihy čtou často i dospělí, protože je tam řada historických informací,“ říká.

Knihu o svaté Ludmile určil nejen nejmenším čtenářům, ale i dospělým, kteří ji s nimi budou číst.

Čtěte také

„Na Ludmile mě fascinuje ta doba, kterou prožila, a osobnost, kterou musela být, aby ji prožila právě takto. Středověk si často představujeme statický, ale byl velmi dynamický. Narodila se do pohanské doby, do rodiny mělnického knížete, provdala se do Prahy a brzy na to byla pokřtěna, čímž vstoupila do úplně jiného duchovního vesmíru.“

Přestože sňatek s Přemyslovcem Bořivojem i křest byly pravděpodobně akty v první řadě strategickými, Ludmila skutečně prožívala evangelium v tom podstatném, domnívá se spisovatel.

A odkazuje na svědectví Kristiánovy legendy, jejíž vznik zasazuje do 10. století. (O dataci vzniku Kristiánovy legendy se vedou mezi odborníky spory a někteří historici zvažují dobu vzniku ve 12. až 14. století, pozn. red.)

„Kristián o ní říká to, co je vlastně podstatou evangelia. Osobnosti jako Ludmila, Alžběta Uherská nebo Anežka podávají svědectví, že podstata křesťanství je milosrdná láska k těm nejubožejším.

Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Evy Hůlkové se spisovatelem Oldřichem Seluckým.

autoři: Eva Hůlková , marz
Spustit audio