Na politikovi Laušmanovi snad StB testovala halucinogenní drogy
Smrt sociálnědemokratického politika Bohumila Laušmana (1903–1963) věznice Praha-Ruzyně) je dodnes zahalená tajemstvím. Stejně jako jeho únos z emigrace v Rakousku v prosinci 1953. Zemřel za nevyjasněných okolností, a to ve věznici v Praze-Ruzyni.
Čtěte také
Podle informací Josefa Frolíka měla na něm StB zkoušet halucinogenní drogu a Laušmanovo srdce, oslabené více než desetiletým vězněním, „testování“ nevydrželo.
Měl dostat cigarety, které byly podle výpovědi spoluvězně zřejmě preparovány a „upraveny“.
Jeho poslední chvíle se pokouší rekonstruovat repríza dokumentárního pásma Pavla Hlavatého z cyklu Politické vraždy, na webu jen do 22. prosince 2023.
Související
-
Politické procesy a Gottwald? Nejdřív je odmítal, nakonec ale podlehl tlakům Moskvy, říká historik
Nástup komunistů po únoru 1948 zahájil éru politicky vykonstruovaných procesů. Mířila jak na demokraty, odpůrce bolševismu a další.
-
I ve „zlatých šedesátých“ byly politické procesy. V jednom z nich odsoudili i Pavla Tigrida
Zlatá šedesátá – léta, na která řada lidí s nostalgií vzpomíná, a to nejen pamětníci. Jde o léta opravdového protikladu oproti temným dobám, které navazovaly na únor 1948.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.