Na jaderné reaktory se bude stát fronta. Děláme vše pro to, abychom byli v jejím čele, říká Pleskač z ČEZu

29. listopad 2022

Do zítřka mají zájemci o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech předložit své nabídky. „Tím hlavním a jediným kritériem, podle kterého budeme ve finále určovat pořadí uchazečů, je cena za vyrobenou MWh. Ta bude zohledňovat jak investiční, tak budoucí provozní náklady a případná rizika,“ popisuje Tomáš Pleskač, člen představenstva společnosti ČEZ.

„Kdybychom byli přesvědčeni, že někdo nedodává bezpečnou elektrárnu, tak je samozřejmě vyřazen. Pochybnosti o kvalitě by se projevily v rizikových přirážkách, které by zhoršily cenu. Máme ten model nastavený tak, že se všechny faktory přepočtou do ceny vyrobené elektřiny,“ vysvětluje.

Čtěte také

Právě cenová stránka nabídek prý ovšem bude jednou z nejdůvěrnějších informací, ke které bude mít přístup jen zlomek hodnotitelů. ČEZ očekává, že obdrží trojici nabídek, z nichž každá bude mít několik desítek tisíc stran ve formátu A4 včetně technické dokumentace.

K analýze si je rozdělí tým 190 expertů, přičemž vyhodnocování bude probíhat v uzavřených místnostech, do nichž budou mít přístup pouze předem prověření lidé, kteří si nemohou smět vzít mobilní telefon a jiné zařízení, popřípadě ani poznámkový blok.

Výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech by měla začít v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036. Pleskač nepředpokládá, že by výstavbu bylo možné urychlit, ostatně přípravy tendru zabraly pět let a smlouvu s jeho vítězem může stát uzavřít nejdříve na konci roku 2024.

Nový blok je zárukou levnější elektřiny, zvláště v kontextu současných cen na trhu.
Tomáš Pleskač

„Jsem přesvědčený, že nový blok je zárukou levnější elektřiny, zvláště v kontextu současných cen na trhu. A je třeba připomenout, že elektrárna bude po svém spuštění zárukou stability z hlediska dodávek i ceny, a to velmi pravděpodobně až do konce tohoto století,“ zdůrazňuje.

Fronta na reaktor

O výběrové řízení, jehož součástí je i opce na výstavbu šestého bloku v Dukovanech a dvou dalších v Temelíně, se zajímají francouzská společnost Edf, americký Westinghouse a jihokorejská KHNP.

Vypadá to na velkou renesanci jaderné energetiky. Uvidíme, jaká bude schopnost dodavatelů stavět a odlévat reaktory.
Tomáš Pleskač

Právě francouzská společnost se aktuálně potýká s velkými finančními problémy a zároveň zápolí se zprovozňováním reaktorů ve Francii, které jsou kvůli špatnému technickému stavu odstavené.

Podle Pleskače jde ale o dlouhodobý projekt a věří, že společnost se s těmito provozními problémy vypořádá. Zároveň nepředpokládá, že by tendr ovlivnil spor společností Westinghouse a KHNP ohledně tendru na výstavbu elektrárny v Polsku.

Čtěte také

Budoucností české energetiky je podle ředitele divize nová energetika v kombinaci obnovitelných zdrojů a jaderných elektráren, ať už velkých bloků, nebo malých modulárních reaktorů.

Kvůli energetické krizi by prý v Evropě mohla vzniknout fronta na nové reaktory, které hodlá stavět Polsko, o jejich poválečné obnově uvažuje Ukrajina a hlásí se i pobaltské státy, Francie nebo Belgie.

„Vypadá to na velkou renesanci jaderné energetiky. Uvidíme, jaká bude schopnost dodavatelů stavět a odlévat reaktory. Může se stát, že se na ně bude stát fronta. Děláme vše pro to, abychom byli na čelních místech,“ deklaruje Pleskač.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Zdeňka Trachtová , ert
Spustit audio

Související