Luboš Palata: Jaderná energetika je zelená, tvrdí expertní komise EU. Dukovany jsou o krok blíž k unijním dotacím
Je to zpráva, která by měla zajímat každého Čecha, protože nám může ušetřit v budoucnu mnoho desítek miliard korun. Nezávislá expertní skupina Evropské komise totiž v minulých dnech zveřejnila stanovisko, podle kterého je třeba pohlížet na jadernou energetiku jako na ekologicky čistý zdroj energie.
Pokud by se toto stanovisko prosadilo, byly by atomové elektrárny z kategorie trpěných, ale Evropskou unií nepodporovaných zdrojů energie přeřazeny do skupiny těch, které Evropská unie podporuje. A proto vydává na jejich výstavbu nemalé prostředky ze společného unijního rozpočtu. V případě Česka by to znamenalo, že by Evropská unie mohla v budoucnu finančně podpořit i vybudování nového reaktoru v Dukovanech nebo v Temelíně. Nebo revoluční projekt Teplátoru. Teplátorem chtějí vědci z pražského ČVUT a Plzně nahradit uhlí v českých teplárnách malými bezpečnými jadernými zdroji.
Čtěte také
Nezávislá bruselská komise expertů konstatovala to, co je každému, kdo o jaderné energetice přemýšlí nezaujatě, už dávno jasné. Prostě že neexistují žádné vědecké důkazy, že by jaderné zdroje měly na životní prostředí nebo lidské zdraví negativnější vliv než třeba sluneční či větrné elektrárny nebo výroba bioplynu.
Samozřejmě, jsou tu ještě druhotné problémy. Například, co s vyhořelým jaderným palivem, které pro uskladnění vyžaduje hlubinná úložiště. Ale na druhou stranu, podobné problémy přináší i jiné technologie, které jsou dnes zařazeny mezi ty ekologické. Složitě zpracovatelný odpad vzniká i v případě likvidace solárních elektráren, baterií elektromobilů, větrné elektrárny zase zabíjejí velké množství ptáků, o škodlivosti klasické fosilní energetiky nemluvě.
Dílčí úspěch jádra
Jak ukazují případy jaderných havárií, s Černobylem a Fukušimou na prvních místech, u jaderné energetiky je třeba velké obezřetnosti a opatrnosti. Mnohé argumenty ekologických organizací ale jsou za hranicí vědecké racionality a hrají spíše na lidské city, než že by předkládaly skutečně podložené argumenty. A to není úplně fér hra.
Fér je ale také říct, že stanovisko unijní expertní komise je sice důležitý, ale nikoli poslední krok, který může změnit dosavadní pohled Evropské unie na jadernou energetiku. Konečné stanovisko Evropské komise, po další odborné oponentuře, je proto možné čekat až ke konci tohoto roku. Ostatně další blok v Dukovanech se také nezačne stavět hned zítra.
Autor je komentátor Deníku
Související
-
Tendr na míru Rusku? Reportérky Trachtová a Magdoňová o manévrování Karla Havlíčka ohledně Dukovan
Podcast Vinohradská 12 se Zdeňkou Trachtovou a Janou Magdoňovou o dostavbě Dukovan.
-
Petr Honzejk: Dukovany zmutovaly v cynickou mocenskou hru, která ohrožuje Česko
Dění kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany je nanejvýš podivné. Pokusme se vysvětlit, co za ním může být.
-
V konečném důsledku je solární elektrárna ekonomicky výhodnější než jádro, věří podnikatel Sobotka
Každým rokem se zvyšuje efektivita fotovoltaických panelů. „Česká republika má fotovoltaiku pořád někde až na úplném pozadí, což je škoda,“ tvrdí podnikatel Zdeněk Sobotka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.