Můžeme narazit na brzdu a nebude na důchody, bojí se Senioři 21. Změňme daňový mix, chce Maláčová (ČSSD)

24. září 2021

Zvýšení daňové progrese na jedné straně, na straně druhé úplně zrušení povinných odvodů do státní kasy. I tak vypadaly návrhy řešení daňové politiky státu podle představ hostů poslední předvolební debaty Českého rozhlasu Plus. Jejími hosty byli Jana Maláčová (ČSSD), Tereza Urzová (Urza.cz), Jaroslav Pollák (Senioři 21) a Lubomír Volný (VOLNÝ blok).

Více než bilion korun během jediného roku slibuje najít v rozpočtu státu lídr Volného bloku Lubomír Volný: „Potřebujeme přebytkový rozpočet. My máme jednoduchý a jednoznačný plán, jak z rozpočtu, který je 376 miliard v minusu, udělat takový, ve kterém bude 660 miliard korun přebytek. Už na příští rok.“

Čtěte také

Způsobů, jakými toho chce dosáhnout, je hned několik. „Snížíme počet ministerstev. Podle údajů předsedkyně rozpočtové rady je u nás až 300 tisíc úředníků, ze kterých je podle nás 100 tisíc zbytečných. Zrušíme všechny mimorozpočtové fondy – jako například Státní fond životního prostředí, Fond kultury nebo Fond dopravní infrastruktury. Prostě zrušíme všechno, co je neproduktivní. V Česku by měli být lidé, za kterými je vidět nějaký výsledek práce,“ popisuje své plány Volný.

Spor o daně

Naproti tomu ČSSD by raději šla cestou zvyšování příjmů státní kasy. „Ten schodek děsí každého. Je to důsledek toho popandemického zadlužení. Ale ta druhá věc, která způsobila to mimořádné zadlužení, tak je zrušení superhrubé mzdy,“ tvrdí Jana Maláčová (ČSSD), současná ministryně práce a sociálních věcí.

Čtěte také

Podle ní je potřeba především zvýšit daně vysokopříjmovým obyvatelům. „Dlouhodobě kritizujeme, že se snížily daně i lidem, kteří vydělávají 100 tisíc a víc. Musíme změnit daňový mix. Ale to není na příští rok, protože hnutí ANO neudělalo v daňových příjmech vůbec nic,“ zlobí se Maláčová.

Současný vývoj se nelíbí ani hnutí Senioři 21. „Muže se stát, že se dostaneme do dluhové pasti už v roce 2024. Takže by nebyly peníze na důchody. To není cesta. Měl by se založit důchodový fond, do kterého se prostě odloží peníze z daní,“ navrhuje místopředseda hnutí Jaroslav Pollák s tím, že tento fond by měl disponovat přibližně 340 miliardami korun.

Čtěte také

Se schodkovým rozpočet není spokojená ani Tereza Urzová (Urza.cz). Řešením podle ní ale není změna na straně příjmů, ani na straně výdajů. Problém je samotný koncept státního rozpočtu. „Jsou to peníze, o kterých rozhodují politici, ale které jim nepatří. A podle toho vypadá. Peníze by měly zůstat lidem. Stát jim bere strašně moc – až dvě třetiny příjmů,“ kritizuje Urzová a dodává:

„Lidé sami vědí, jak nejlépe naložit s penězi. Stát ale vybírá daně, což je jako výpalné – člověk je musí platit a nemá na výběr. Pokud se nepodvolí, tak ho zavřou. Mafie občas funguje podobně. Rozdíl je v tom, že sicilská mafie se zachová jinak než stát. Ten vás zavře do vězení.“

Klima? Ano, ale…

Elektroauta jako dominantní dopravní prostředek jsou podle Polláka naivní představa.

„Elektrárny na tuhá paliva končí. Nemáme tedy zdroj elektrické energie. A to by byl problém, protože pak pojedete autem, ujedete 400 kilometrů, potřebujete dobít, ale nemáte kde. A pokud máte, musíte čekat,“ vysvětluje Pollák.

Čtěte také

Tereza Urzová zase poukazuje na vysoké pořizovací náklady takových automobilů. „Často se mluví o tom, že se rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými. Toto je věc, která je bude rozevírat ještě více. Je hezké chránit přírodu, ale toto mi přijde spíš ideologické,“ říká.

„Žádná klimatická změna způsobená nebo ovlivnitelná člověkem neexistuje, neexistovala a s výjimkou jaderného konfliktu nikdy existovat nebude,“ je přesvědčený poslanec Volný.

Podle něj takzvaný Green New Deal nemá s ochranou přírody nic společného. „Je to přerozdělování bohatství od lidí, dělníků a živnostníků,“ dodává.

Hosty předvolební debaty byli:

  • Jana Maláčová, ČSSD
  • Tereza Urzová, Urza.cz
  • Jaroslav Pollák, místopředseda hnutí Senioři 21
  • Lubomír Volný, lídr hnutí VOLNÝ blok

Před jednoznačným odmítnutím dohody ale varuje především Jana Maláčová z ČSSD: „Asi se shodneme na tom, že to, jak se chováme k přírodě, není správné. Green New Deal se na to snaží na celoevropské úrovni najít odpověď pro půl miliardy lidí. Ten návrh bychom měli brát jako fakt. A měli bychom si uvědomit, že buď budeme o tom návrhu jednat a snažit se jej co nejvíce přizpůsobit k obrazu svému, nebo nám jako vždy v těch evropských otázkách ujede vlak.“

Poslechněte si celou debatu Jana Bumby a jeho hostů.

Dozvíte se také, kolik nás podle Volného bloku stojí daňové výjimky, jak by měl vypadat ideální důchodový systém podle anarchokapitalistů nebo jaký je smysl daní podle sociálních demokratů.

autoři: Jan Bumba , Ondřej Skácel

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.