Musíme se naučit žít digitálně, míní podnikatel Diblík, autor aplikace v oblasti duševního zdraví
„Snažíme se v prostředí smart technologií poskytnout smysluplné místo, přestože technologie lidskou terapii nikdy nenahradí. Ale ani to není naše ambice. Aplikace vzniká ve spolupráci s psychology, psychiatry a univerzitami a všechny přístupy, které najdete, jsou podloženy vědou. Musíme se prostě naučit žít digitálně,“ říká zakladatel platformy VOS.health Jiří Diblík.
Programovat začal ve svých 12 letech a už tehdy vyvíjel nové mobilní aplikace. Když mu bylo 18, půjčil si od rodičů auto, ze skříně vytáhl oblek z tanečních a vyrazil do Švýcarska hledat klienty pro svou softwarovou agenturu.
Čtěte také
Těsně před pandemií se začal naplno věnovat vývoji aplikace pro mentální zdraví. Investory tehdy odjel shánět do kalifornského Silicon Valley.
„V Americe na vás nikdo nečeká. Obešel jsem denně desítky networkingových akcí, stokrát za den jsem představil svou vizi, a stejně jsem nikoho nesehnal. Nakonec jsem měl štěstí až v Evropě," popisuje zakladatel platformy VOS.health, která se stará o duševní pohodu víc než 3,5 milionu uživatelů.
Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové. Podnikatel Diblík prozradí, že podle něj technologie nedokážou nahradit terapie živého člověka. Vyprávět bude i o svém dědečkovi, který byl primářem psychiatrické léčebny v Chocni.
Související
-
Psycholog uzdravuje bolavé duše. Jak se stará o své duševní zdraví? Setkání s Pavlou Šňupárkovou
Psycholožka, psychoterapeutka a lektorka Pavla Šňupárková uzdravuje bolavou duši, ale vedle toho provádí například vyšetření řidičů, testy paměti nebo pracovního tempa.
-
Psychiatr Horáček: Abychom ochránili demokracii, potřebujeme zvyšovat svou odolnost vůči nejistotě
Jednou z příčin rychlého šíření dezinformací mezi lidmi je pocit nejistoty, který vede k rigidnímu myšlení. Dá se trénovat odolnost proti nejistotě? (Repríza.)
-
Neurovědkyně Salomonová: Péče o duševní zdraví se musí stát politickým tématem
Mnoho lidí se už v mladém věku setká s náročnými duševními stavy a pandemie covidu situaci ještě zhoršila. Proč učit péči o psychické zdraví na školách?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.