Moskevská opozice slaví úspěch. Kremlu se ale stále daří držet kontrolu nad většinou regionů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Moskevský patriarcha Kirill a ruský prezident Vladimir Putin

V neděli se v Moskvě a na dalších místech Ruské federace rozhodovalo o obsazení desítek zastupitelských sborů. Od voleb gubernátorů, až po ty do místních parlamentů. V hlavním městě zatím vládní strana ztrácí skoro v polovině okrsků. Zdá se, že v regionech se stále drží na špici.

„V Moskvě to vypadá, že kandidáti nepodporovaní vládní stranou Jednotné Rusko, můžou získat až 20 mandátů. To je skoro polovina,“ shrnuje zpravodajka Českého rozhlasu v Ruské federaci Ivana Milenkovičová.

Už jen to, že určitá část metropole bude mít své zastoupení v zákonodárném sboru, prý lze vidět pozitivně. Moskevská duma má totiž při více než 12 milionech obyvatel jen 45 křesel.

Z řad opozice slaví úspěch hlavně komunisté a se zřejmě třemi poslanci by se mohla do dumy vrátit i Ruská sjednocená demokratická strana (Jabloko). Je třeba připomenout, že velká část opozičních uskupení se na hlasovací lístky vůbec nedostala. Taky proto byly v ulicích ruského hlavního města desítky demonstrací a mnoho lidí skončilo za mřížemi. 

V regionech podle průběžných výsledků drží svou pozici Jednotné Rusko.

Opozici se nepodařilo mobilizovat

Přestože v případě Moskvy jde mluvit o úspěchu opozice, podle Marka Příhody, ředitele Ústavu východoevropských studií při Filozofické fakultě UK, nízká volební účast (necelých 22 %) vypovídá o neschopnosti opozičních uskupení mobilizovat potenciální voliče.

Alexej Navalnyj (Russia of the Future) podpořil strategii tzv. chytrého hlasování – pro nejvýraznějšího opozičního kandidáta bez ohledu na jeho politické názory. Oproti tomu Garri Kasparov (Solidarita) volal proti legitimizaci moci hlasováním voličů, vysvětluje Příhoda.

„Výsledky na jedné straně svědčí o rozčarování z vládní politiky, ale také o tom, že použitím některých volebních strategií i machinací se Kremlu stále daří držet kontrolu nad většinou regionu,“ dodává ředitel Ústavu východoevropských studií.

Víc si poslechněte v audiozáznamu. 

Spustit audio

Odebírat podcast

Související