Ministr Vlček: ČEZ dá stovky milionů liber do Rolls Royce. A stát pošle miliardu do NET4GAS

22. říjen 2024

Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) považuje pro zbývající rok do voleb za svoji hlavní prioritu dotáhnout k podpisu smlouvu na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech, a to do konce března 2025. Zpoždění zatím odmítá, a to i přesto, že výběr vítězné jihokorejské firmy KHNP napadli konkurenti u českého antimonopolního úřadu i u Evropské komise.

KHNP navíc vede spor o vývozní licenci k reaktoru s americkým Westinghousem. Že by kvůli těmto komplikacím tendr zcela padl, Vlček nepřipouští. Do konce roku podle něj také budou známy varianty, jak financovat druhý blok pro Dukovany.

První má financovat investor, kterým je polostátní ČEZ, s podporou státu. Jaké jsou varianty pro druhý blok, zda vznikne nová státní firma, ministr odmítl komentovat.

„Aktuálně zvažujeme určité varianty. Já i s ohledem na dopady do akciových trhů nebudu aktuálně spekulovat, která z těch variant je nejreálnější,“ řekl Vlček v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.

Čtěte také

ČEZ má kromě dvou bloků na Dukovany opci i na další dva bloky pro Temelín. Podle Vlčka se o využití opce rozhodne ale nejdříve za dva roky.

„Podle mého názoru jsou ty dva bloky v Temelíně opravdu hudba daleké budoucnosti a máme ještě čas rozhodnout. Následující roky ukážou, jestli opravdu budou potřeba,“ uvedl ministr. Situaci může změnit například nástup malých modulárních reaktorů (SMR).

Kapitálový vstup do britské odnože firmy Rolls-Royce specializované právě na SMR nyní připravuje ČEZ. Podle Vlčka je to „okno příležitosti“, které je třeba využít.

„Pokud to okno příležitosti nevyužijeme, tak nás to hospodářsky může opravdu velmi, velmi mrzet. Využijme ho, vstupme majetkově do Rolls-Royce, ale zároveň pojďme reálně něco dělat, aby to nebyl jenom majetkový vstup ČEZu. Abychom okamžitě rozvíjeli další navazující odvětví průmyslu – strojírenství, elektrotechnický průmysl a jiné oblasti, které právě tím majetkovým vstupem mohou získat opravdu velmi silnou příležitost pro svůj růst,“ vysvětlil.

Podle ministra průmyslu půjde ze strany ČEZ o investici do odnože Rolls-Royce v řádu „několika stovek milionů anglických liber“ (v přepočtu jednotek miliard korun). K dohodě by mělo dojít v nejbližší době. „Nechceme to rozhodnutí odkládat,“ uvedl Vlček.

Plynárenský holding nebude

Naopak odložit se ministerstvo průmyslu a obchodu se podle Vlčka rozhodlo zatím pozastavit vznik státního plynárenského holdingu. Jeho přípravu dříve potvrdil Vlčkův stranický kolega a předchůdce v čele resortu Jozef Síkela. Holding měl převzít od státní přenosové soustavy ČEPS firmu NET4GAS a také Gas Storage.

Čtěte také

„Mně to osobně přijde jako dobrý nápad, ale v současné době jsme přípravu stopli, jelikož bez většího, řekněme kapitálového vstupu nebo respektive vložení určitých finančních prostředků do tohoto holdingu, to není možné. Takže my na tom aktuálně nepracujeme. Děláme teď určité vnitřní manažerské změny v rámci ČEPSu tak, abychom tato aktiva dokázali efektivně uřídit,“ uvedl Vlček.

Na založení holdingu by byly podle něj potřeba řádově miliardy a ty momentálně ve státním rozpočtu nejsou.

Obě firmy byly loni na prodej od soukromých investorů a stát je koupil ze strategických důvodů právě přes ČEPS. NET4GAS spravuje síť přepravních plynovodů, kterou se plyn vozí do Česka, a GAS Storage jsou podzemní zásobníky plynu. Problém první firmy jsou ale vysoké dluhy za desítky miliard a dramatický pokles příjmů z přepravy, který jí vrhl do ztráty.

Čtěte také

Za Net4Gas stát vedle převzetí dluhů zaplatil loni kupní cenu tři miliardy korun s tím, že další až dvě miliardy letos doplatí podle blíže nespecifikovaných obchodních ukazatelů. Jednu ze dvou miliard už bývalým akcionářům poslal stát hned v lednu, o druhé má rozhodnout do konce roku.

Podle Vlčka ji pošle taky. „Podle informací, které mám k dispozici, tak ano. Ta splátka jedné miliardy korun by měla proběhnout,“ sdělil. Kromě kupní ceny stát zaplatil ještě NET4GASu za bývalé akcionáře vratku dividendy ve výši 2,9 miliardy korun. Vlček je na rozdíl od části opozice a ekonomů ale přesvědčený, že jde o správnou investici včetně ocenění celé firmy.

Klíčové podle něj byly tři posudky na cenu i bezpečnostní hledisko. Situace společnosti se navíc podle Vlčka výhledově může zlepšit. „Osobně vidím z pohledu energetiky nebo obecně obchodu velký potenciál. To, že dnes firma není v nejlepší ekonomické kondici, neznamená, že to tak bude i za dva, tři roky či za pět let,“ soudí.

Bude mít Česko státního obchodníka s plynem? Budeme dotovat uhlí? Přijde do roka nová investice do Dolní Lutyně? Celý rozhovor s ministrem Lukášem Vlčkem v audiu. 

Spustit audio

Související