Miloš Doležal: 1945. Léto běsů

18. září 2023

Dokumentární povídky Miloše Doležala odehrávající se na jaře, v létě a na podzim roku 1945. Kapitulace je podepsána, šeříky voní. Je po válce, ale svět už nikdy nebude jako dřív.

Čte: Vladimír Krátký
Připravil: Miloš Doležal
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Zvukový mistr: Peter Javorka
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 7. 9. 2023

Pro rozhlasovou četbu vybral sám autor z této knihy povídky Zkurvená katovská práce – příběh života a smrti dvou broumovských benediktinů v Šonově, Bezmocná myš, nad kterou zvedl tlapu obrovský kocour – příběh želivského lékaře, básníka a donského kozáka Nikolaje Andrejeviče Kelina, I ve zlých dobách se dějí zázraky – příběh Milady Šámalové a jejích dětí, Smrtící bič – příběh odhalování pamětní desky.

Miloš Doležal, spisovatel, básník, kurátor, rozhlasový tvůrce

Miloš Doležal

Miloš Doležal (nar. 1970) je básník, prozaik, dokumentarista a editor. V letech 1998 až 2018 působil jako dramaturg a scenárista v Českém rozhlase, s nímž nadále externě spolupracuje. Ve svých knihách i rozhlasových pořadech se opakovaně zabýval druhou světovou válkou a komunistickým terorem v Československu 50. let 20. století.

Za svou knihu o životě a smrti faráře Josefa Toufara Jako bychom dnes zemřít měli získal v anketě Lidových novin v roce 2012 ocenění Kniha roku. V roce 2022 mu byla udělena hlavní cena v soutěži Magnesia Litera za sbírku zádušní poezie Jana bude brzy sbírat lipový květ.

Autor natočil také řadu rozhlasových dokumentů a píše i dokumentární povídky, které publikuje v nakladatelství Host. První z těchto povídkových sbírek, Čurda z Hlíny: tři dokumentární povídky z protektorátu, vyšla v roce 2019. Druhá, Do posledních sil: tři dokumentární povídky z konce protektorátu, v roce 2020. Poslední svazek trilogie byl vydán pod názvem 1945: Léto běsů – dokumentární povídky z jara, léta a podzimu 1945.

Vzhledem k prezentovanému prostředí a charakterům postav obsahuje pořad expresivní výrazy.

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny. 

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...