Milan Churaň vyvrací mýty o poválečném vývoji Československa
Mýtus a skutečnost. I tak by se dala nazvat knížka historika Milana Churaně s titulem Postupim a Československo, která vyšla v roce 2001.
Na základě protokolů z Postupimské konference, která se konala v roce 1945, dále záznamů z jednání ze sovětské, britské i americké strany, ale i ze vzpomínek přímých účastníků a také z dosavadní historické a memoárové literatury, vyvrací řadu mýtů vážících se k poválečnému vývoji v Československu.
Pořad z roku 2003 najdete na webu ale jen do 28. dubna 2024.
Související
-
Stalin nejdřív zakázal, aby KSČ proti nacistům bojovala, popisuje historik
Komunistická propaganda nám mnoho let „lila“ do hlav informace, podle kterých proti nacismu bojovali pouze neohrožení komunisté. Jako by v odboji nebyl zapojen nikdo jiný.
-
Libor Dvořák: Antisemitismus je v Rusech zakořeněný. Nenávist k Židům pěstovala carská říše i Stalin
Jih Ruska ovládly protiizraelské nepokoje. Na letišti v Dagestánu vtrhl rozvášněný dav na letištní plochu s cílem najít cestující z Tel Avivu. Jaké je pozadí událostí?
-
Alexandr Mitrofanov: Udávat, udávat, udávat, jak učil Rusy Stalin
Všechna fakta uvedená v této úvaze jsou převzata z otevřených zdrojů. Může je nalézt kdokoliv. Stačí zadat klíčová slova. Jde o celoruskou epidemii práskačství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.