Milan Balabán: Cestami kulhavého Jákoba. Z deníků teologa v době normalizace
Deníky Milana Balabána, které vyšly pod názvem Cestami kulhavého Jákoba, přinášejí mimořádně cenné svědectví o životě české inteligence v časech normalizace i o osobních dramatech autora. Významný český hebraista, evangelický teolog, religionista a básník Milan Balabán si svůj deník psal v letech 1982 až 1985.
Milan Balabán nejprve působil nejprve jako vikář a později jako farář v českobratrských sborech v Čechách i na Moravě. Od 50. let patřil ke sdružení Nová orientace, které usilovalo o reformování poměrů v církvi i ve společnosti.
V roce 1975 byl ale zbaven státního souhlasu k výkonu duchovní činnosti a dva roky poté se stal signatářem Charty 77. Po podpisu se stal dělníkem, pracoval například pro Pražské kanalizace. Žil pod neustálým policejním tlakem.
„Pracovali jsme sice pod povrchem Prahy, ale na to se dalo zvyknout. Poněvadž jsme končili dost brzo, za čtyři hodiny byly práce vykonány, ale museli jsme čekat do doby, kdy je oficiální konec, tak jsme sedali v hospodách. A tam jsem se musel, jako puritán, naučit pít pivo. Po tom druhém pivu jsem začal vykládat o Masarykovi, Havlíčkovi, Dobrovském, Rádlovi. Pozornost byla zcela mimořádná,“ vzpomínal Milan Balabán, strýc předčasně zesnulého ostravského spisovatele Jana Balabána.
Sám se ostatně podílel na bytových seminářích s Egonem Bondym nebo Milanem Machovcem. Po sametové revoluci získal doktorát na základě práce předložené před osmnácti lety. Na své domovské fakultě se později stal vedoucím katedry religionistiky a získal profesuru.
V roce 2002 obdržel Milan Balabán z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy o Českou republiku. O devět let později vydalo Balabánovy deníky nakladatelství Torst.
Mimořádný český myslitel a vzdělanec zemřel v lednu 2019 v nedožitých devadesáti letech.
Související
-
Luke Harding: Tajná dohoda. Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům
Kontroverzní podnikatel Donald Trump se bez politických zkušeností stal v roce 2016 jedním z nejvlivnějších mužů světa, prezidentem Spojených států. Jak se to mohlo stát?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.